Boğaz Çakrası

30.6.2019

Boğaz Çakrası

    

Teorilere göre ince vücudu sadece kemik ve et yapısına sahip değil. Bunun yanı sıra ayrı bir enerji sistemi daha bulunuyor. Ve de bu sistem et ile kemik kadar bedene işlemiş durumda. Daha çok doğu tıbında bu enerji sisteminin ele alındığı görülüyor. Sonuç olarak insanların ayrı bir enerji bedenine daha sahip oldukları ifade ediliyor. Bu anlamda;

 

 • Bedenin tam ortasında yer alan çakralara işaret edilmektedir.
 • Çakralar enerji merkezi olarak ifade edilir ve ayrı bir beden oluşturur.
 • Bedenin enerji istasyonlarından beslenmesi sağlıklı bireyler olmanızı destekler.

 

Bu anlamda 7 temel çakraya sahip durumdayız. Bunlardan kök, göz veya boğaz gibi çeşitli çakra merkezleri olarak ifade edilir. İfade alanı anlamına gelen boğaz çakrası ana konumuz. Yani iletişim hususuna dayalı olduğu açık durumda. Adı üstünde boğazda bulunan çakra, çeşitli özelliklere ve etkileşimlere sahiptir.

 

 

Boğaz Çakrası Nerede Bulunuyor?

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere boğazın tam ortasına konumlanmış durumda. Hatta vücudun kafa ile birleşme noktası olarak da ifade edilir. Sonuç olarak temel çakralar arasında bir hayli dikkat çekmektedir. Nitekim iletişim merkezidir. Bu anlamda kişinin kendini ifade etme durumunu ve iletişimi destekler.

 

Boğaz Çakrasının Temel Özellikleri Nelerdir?

 

Her çakraya yönelik ayrı temel özellikler mevcut durumda. Mesela başta konumuna yönelik detayları değerlendirmeniz esas alınır. Boğaz çakrasının köprücük kemiği üzerine konumlandığı görülüyor. Kemik ile gırtlak arasında bulunan, birleştirici çakralardan bir tanesidir. Beraberinde gelen özellikleri de;

 

-Bölgeleri; Her çakranın ayrı bölgelerde etkileşim kurduğu görülür. Bu anlamda boğaz çakrasının da başta boğaz olmaz üzere çeşitli bölgeler ile etkileşimi bulunmaktadır. Mesela ağız bölgesi ile boyun bunlar arasında. Omuzları ve enseyi dahi kapsamaktadır. Dişler ve kulaklar ile de etkileşim halinde olması, çoğu duyu organına hakim olduğunu gözler önüne sermekte.

 

-Rengi; Çakraları aktif duruma getiren renkler de dikkate alınabilir. Mesela boğaz çakrasına yönelik mavi rengi ön plana çıkmıştır. Bu renge sahip olan giyecekler ya da objeler, çakraların daha etkin duruma gelmesini destekliyor. Özellikle de çakra geliştirme aşamalarında mavi rengine sıklıkla yer verilir.

 

Boğaz Çakrasının Bezler Nelerdir?

 

Çakraların bulunduğu konuma göre çeşitli bezlerden desteklendikleri açık durumda. Şöyle ki fiziki yapıyı oluşturan hormonlar ve bezler, çakraların etkin bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu anlamda bu hormon ile bez uyumunun da dikkate alınması gerekir. Mesela boğaz çakrası ile ilgili olan bez, tiroit olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bezin temelde tiroxin salgılaması söz konusudur. Bu şekilde metabolik açıdan vücudun sağlıklı bir yapıya sahip olması sağlanır. Öyle ki bu bezin normalinden az salgılanması ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Aynı şekilde bezin az salgı yapması çakraların da etkin bir şekilde çalışmamasına neden olmaktadır.

 

 

Boğaz Çakrası Kapalı Olursa Ne Olur?

 

Kendini ifade etmede güçlük çeken kişilerin genel anlamda çakraları etkin çalışmamaktadır. Bu duruma maruz kalanlar ise çakralarını çalıştırmak için bir takım uygulamalara başvurur. Her çakra için özel yöntemler ve yağlar bulunmaktadır. Sonuç olarak önerilerden yola çıkarak çakraları açmak için harekete geçmek gerekir. Nitekim kapalı olması halinde;

 

 • Başta kişinin psikolojik açıdan denge sorunu yaşaması söz konusudur.
 • Enerji akışının düzenli bir şekilde gerçekleşmemesine neden olur.
 • Başta ruh arkasından da beden sağlığına ciddi tehditleri bulunmaktadır.

 

Çakraların aktif hale getirilmesi tüm bu sorunların ortadan kalkmasını mümkün hale getirir. Özellikle de enerji akışının düzenli hale gelmesi sağlanır. Beraberinde de kişinin iletişim alanında daha etkin duruma gelmesi mümkün olacaktır. Özellikle de özgüven sahibi olmak adına çakraların açılması ve iletişime geçilmesi önem arz etmektedir.

 

Boğaz Çakrası Az Çalışırsa Ne Olur?

 

Gerek tıkalı gerekse az çalışması halinde çeşitli sorunlar baş gösterir. Mesela kişinin ifade etme yeteceği zamanla körelir. İçinde tuttuğu düşünceleri söyleyememe durumu da sağlıksal sorunları beraberinde getirir. Öyle ki içinde biriktirme neticesinde kişinin sosyolojik sıkıntılara maruz kaldıkları görülüyor. Sonuç olarak özgüven sorunu ön plana çıkmaktadır.

 

Öz saygının da zamanla kaybolmasına neden olacaktır. Özellikle de kişinin temel sorumluluklarından uzak kalmasına etki eder. Asosyallik sorunu da beraberinde gelmektedir. Yani çakraların gereğinden az çalışması neticesinde psikolojik pek çok sorunun doğduğu açık durumda. Bu nedenle de çakra açma yöntemleri göz önünde bulundurulabilir.

 

Boğaz Çakrasının Çok Çalışması

 

Boğaz çakrasının dengeli durumda olması önem arz etmektedir. Öyle ki gerek az gerekse çok çalışması halinde çeşitli sorunlar meydana gelir. Mesela çok çalışması da kişinin psikolojik açıdan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu anlamda gereksiz yere konuşan kişilerin boğaz çakralarının açık olduğu ve çok çalıştığı ifade edilir. Akabinde ise;

 

 • Sürekli olarak kendi hakkında konuşmaya eğimli olanların çakraları çok etkin durumdadır.
 • Sadece kendine odaklı olacak şekilde grup içerisinde iletişim kurması dikkat çekmektedir.
 • Odağı kendi üzerine çekmeye eğimli olan kişilerin çakraları çok çalışmaktadır.

 

Kişilerin filtresiz olarak konuşmaya eğilimli olacakları açık durumda. Yani boğaz çakrası çok açık olan kişilerin düşünmeden konuşabilir. Bu durum yakın ilişkilerin kurulmasına engel olabilir. Özellikle de aile ve arkadaşlık ilişkilerinde sorunlar meydana gelir. Yakın arkadaşlıklar ve iletişime engel teşkil eden durumlar ise beraberinde yalnızlığı getirir.

 

Boğaz Çakrasının Dengesi Nedir?

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi çakraların dengeli ve dengesiz olması halinde çeşitli sorunlar baş göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak denge son derece önemlidir. Öyle ki kişinin psikolojik ve fiziki açıdan sağlıklı olmasına etki ettiği açık durumda. Sonuç olarak boğaz çakrasının dengeleri yönelik;

 

-Dengeli Olması; Başta duygusal yaşamın daha dengeli hale gelmesi söz konusudur. Nitekim çakraların açık olması iletişimi güçlü hale getirir. Neticesinde de kişi kendini özgür ve rahat bir şekilde ifade eder. İfadenin güçlü olması duygusal yaşamı etkiler. Özellikle de kişinin yakın ilişkilerde başarılı olmasını sağlar.

 

-Dengesiz Olması; Çakraların dengesiz olması da yalan söyleme eğilimini arttırır. Beraberinde ifade bozukluklarına dahi neden olduğu görülmektedir. Asosyallik ile hemen arkasından gelir. Öyle ki iletişimde sorun yaşayan bu tarz kişilerin yakın ilişkiler kurmaları zordur. Kendine fazlasıyla güvenen kişiler, odak noktası olmak için iletişimde hata yapmaktadır.

 

Boğaz Çakrasına Özel Yağlar Nelerdir?

 

Her çakranın kendine has rengi, taşı ve yağı bulunmaktadır. Önceden de belirttiğimiz üzere boğaz çakrası için mavi rengine yer verilir. Beraberinde de bu çakraya has olan yağlar sergilenir. Özellikle de çakrasını açmak isteyenlerin yağlar ile uygulamalara yer vermesi önerilmektedir. Yapılması gerekenler ise;

 

-Yağlar; Öncelikle çakraya iyi gelen yağlar hangileri öğrenerek harekete geçmek gerekir. Mesela papatya yağının bu anlamda talep gördüğü açık durumda. Organik olarak temin edilen yağlar, cilde zarar vermeyeceği gibi çakralara iyi gelecektir. Papatyadan ziyade ekinezya ile nane yağları da tercih edilebilir.

 

-Masaj; Çakraların doğru yağlar ile açılması mümkün olmakta. Şöyle ki her sabah sadece birkaç saniye kadar boğaz masajına yer verilmelidir. 20 - 30 saniye kadar özel yağlar ile çakraların açılması mümkün olacaktır. Hafif masaj uygulamaları çakraların daha etkin hale gelmesini destekler.

 

 

Boğaz Çakrasına Özel Taşlar Hangileri?

 

Yine çakralarını açmak isteyenlere özel taşlar da eşlik etmektedir. Yağlar gibi her çakraya özel olarak ayrı taşlar bulunuyor. Mesela boğaz çakrasına hangi taş iyi gelir sorularına karşılık olarak turkuaz ifade edilebilir. Beraberinde aquamarin ve kalsedon taşlarını da söylemek gerekir. Neticesinde;

 

 • Bu taşlardan yapılan takıları kullanmanız faydalı olacaktır.
 • Direk olarak boğaz üzerine konumlanan kolyeler fayda sağlar.
 • Dilerseniz taşları çantanızda ya da cüzdanınızda dahi taşıyabilirsiniz.

 

Boğaz Çakrasına İyi Gelen Egzersizler

 

Boğaz çakrasını açmak isteyenlere son olarak meditasyon önerileri eşlik etmektedir. Özellikle de yoga seanslarının bir hayli iyi geldiği açık durumda. Sadece boğaz değil tüm çakraların etkin hale gelmesini destekler. Bundan kaynaklı olarak doğru pozisyonları alarak çakra açma uygulamalarına başvurmanız faydalı olacaktır.

 

Boğaz çakrası için daha çok oturur pozisyonda olan uygulamalara yer verilir. Aynı zamanda seslendirme yapılacak şekilde yoga uygulamalarına geçilir. Yani sesli bir şekilde pozisyonları almanız gerekir. İletişime etkisi bulunan boğaz çakraları ancak bu şekilde etkin duruma gelecektir.

 

 

Boğaz Çakrasının Fiziksel Etkileri Nelerdir?

 

Çakraların etki durumda olmaması fiziki açıdan sorun yaşanmasına neden olur. Özellikle de sağlıksal bir takım sorunları baş göstermesi dikkatlerden kaçmıyor. Mesela boğaz bölgesinde yer aldığı için yine bu alanda ağrıya neden olabilir. Etkin çalışmaması adına diş eti sorunları dahi baş göstermektedir. Devamında;

 

 • Tiroid bezi ile ilişkili olmasından dolayı boyun rahatsızlıklarına etki eder.
 • Guatr ve tiroit sorunlarının doğması söz konusudur.
 • Farkı olarak dişlerde çürüme gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir.

 

Depresyon gibi ruhsal hastalıkların dahi habercisi durumunda. Şöyle ki boğaz çakralarının aktif durumda olmaması hatta tıkanması, fiziksel ile ruhsal sorunları beraberinde getirir. Uykusuzluk gibi temel şikayetlerin sağlığa ciddi zararları olacaktır. Bu anlamda yukarıda belirttiğimiz yağ terapileri ya da egzersizler ile çakra açılması en doğrusu olacaktır.

 

Boğaz Çakrası İle İlişkili Hastalıklar

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çakraların tıkanma ya da az çalışma durumunda sağlık sorunları baş gösterir. Hatta tıbbi araştırmalar neticesinde bazı hastalıkların habercisi olması dikkatlerden kaçmıyor. Örnek verecek olursak astım bunlar arasında yerini almıştır. Alerjik olan sorunlar ve larenjit dahi mevcut durumda.

 

Saç ve cilt hastalıklarına dahi neden olması dikkatlerden kaçmıyor. Kısacası çakraların kapalı olmasına dayalı olarak çeşitli hastalıkların baş gösterdiği açık durumda. Hatta bu tarz kişilerin iradede zayıf oldukları tespit edilmiştir. İradesi zayıf olan kişilerin madde bağımlılığı gibi ciddi sorunlarla da karşı karşıya kaldıkları görülmektedir.

 

Boğaz Çakrasının Tıkanma Nedeni Nedir?

 

Hem doğuştan hem de yaşanmışlıklara bağlı olarak farklı nedenleri mevcut durumda. Yani boğaz çakrasının tıkalı olması tek bir nedene bağlanamaz. Bu anlamda birkaç etkin nedene bağlı olduğu görülüyor. Örneğin;

 

-İfade Yeteneği; Kendini ifade etmede zorlanan kişilerin zamanla içine attığı görülür. Sonuç olarak konuşulamayan konular ya da yaşanılamayan hayatlar çakraların tıkanmasına neden olmaktadır. Söyleyipte söylenemeyen sözlerin çakraları tıkaması söz konusudur.

 

-Doğuştan; Çakraların doğuştan kapalı ya da aktif olduğu görülüyor. Bu nedenle bazıları dengeli bazıları ise dengesiz yapıya sahiptir. Üstüne bir de günlük hayatta yaşanılan durumlar eklendiği için doğuştan dengesiz ya da kapalı olan çakraların enerji vermediği açık durumda.

 

Boğaz Çakrası İçin Ses Terapileri

 

İfade yeteneğine bağlı olduğu için boğaz çakraları ses terapileri ile de açılmaktadır. Önceden belirttiğimiz özel yağlar ve taşlardan ziyade bu yönteme de başvurulabilir. Nitekim ses terapisinin yapılan araştırmalara göre çakraya bir hayli iyi geldiği ispat edilmiştir. Bu anlamda yapılan uygulamalar;

 

 • ‘Haam’ olarak ifade edilen yoga dış sesi terapide sıklıkla kullanılır.
 • Hem yüksek hem de uzun bir şekilde bu sesi çıkarmak faydalı olacaktır.
 • Ses titreşimleri sayesinde çakraların etkin hale gelmesi esas alınmaktadır.

 

Kısacası ses terapilerinin çakralara iyi geldiği görülüyor. Üstüne bir de özel yoga pozisyonları ile daha etkin sonuçlar alınabilir. Üstelik yoganın diğer çakralara da iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu anlamda dış sesler eşliğinde gerçekleşen yoga uygulamaları, enerji istasyonlarının daha aktif hale gelmesini sağlayacaktır. Yani enerji bedeni doyuma ulaşacaktır.

 

Boğaz Çakraları İçin Renk Terapisi

 

Farklı olarak çakra açma işlemlerinde renk terapilerine de yer verilir. Bu sefer çakraya özel olan renklerin dikkate alınması söz konusudur. Şöyle ki önceden belirttiğimiz üzere mavi rengine duyarlı durumda. Bu nedenle de mavi rengi üzerinden terapilere yer verilir. Mesela;

 

 • Meditasyon yaparken aklınıza daha çok mavi rengini getirmelisiniz.
 • Mavi renge sahip olan objeleri kullanmanız faydalı olacaktır.
 • Siyah rengini zihinden çıkarmak ve kullanmamak gerekir.

 

Mavi bir ışığı düşünerek egzersizlere geçilmesi faydalı olacaktır. Bu anlamda çoğu yoga uzmanı tarafından mavi ışığa yönlendirme yapılır. Öyle ki renk ile egzersiz terapileri çakralara iyi gelir. Yani sadece boğaz değil diğer çakraları da göz önünde bulundurarak terapi uygulanır.

 

 

Boğaz Çakrası Olumlamaları Nelerdir?

 

Çakralara özel olarak bazı olumlamalara yer verilir. Kişinin bu olumlamalar sayesinde daha etkin bir şekilde çakralarını çalıştırması mümkün olacaktır. Özellikle de olumlama sayesinde enerji seviyeniz yükselir. Bu durum boğaz çakralarının açılmasını ve güçlü iletişimi beraberinde getirir. Örnek verecek olursak kendinizi özgür hissettiğinizi düşünmeniz bir olumlama yöntemidir.

 

İnsanlar ile iyi bir iletişime sahip olduğunuzu da kendinize olumlamanız faydalı olacaktır. Sağlıklı ve güçlü iletişim çakraların açık olduğuna işaret eder. Bu olumlu eşliğinde ise çakralarınızı daha aktif duruma getirebilirsiniz. Kendine güveninizin sorgulamanız da diğer bir olumlama çeşidi olarak ifade edilmektedir.

 

Boğaz Çakrası Nasıl Temizlenir?

 

Temizleme aslına bakacak olursak boğaz çakralarını açma anlamına gelmektedir. Bu anlada özel yağlar, taşlar ya da terapiler üzerinden boğaz çakralarını iyi duruma getirmek mümkün. Aynı zamanda çakraların temizliği için farklı meditasyon önerilerine de yer verilir. Şöyle ki;

 

 • Rengi mavi olduğu için gökyüzü altında yapılan meditasyonlara işaret edilmektedir.
 • Doğada yapılacak olan yoga seansları bir hayli iyi gelecektir.
 • Seanslar sırasında ‘haam’ olarak ifade edilen ses terapilerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Birkaç dakikalık seanslar sayesinde boğaz çakralarının temizlenmesi mümkün olacaktır. Hızlı bir şekilde sonuç almak isteyenler ise haftada birkaç kere bu seanslara başvurmalıdır. Özellikle de birkaç haftanın sonunda daha etkin ve güzel bir iletişime sahip olduğunuzu göreceksiniz. Aynı zamanda kişinin kendine olan özgüvenini de tazeleyen çeşitli meditasyon önerileri mevcut durumda. Terapiler sırasında açık renkli ve bol kıyafetler seçilmelidir. Doğaya karşı yapılan egzersizler, çakraların tümüne iyi gelir. Mesela göz çakraları da bunlar arasında yer almaktadır.

Test

Form Gönderimi

Tamam

 • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
 • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
 • Vade Farksız Taksitli Ödeme
 • İnternetten Güvenli Alışveriş
 • 7 Gün İçinde İade
 • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?