Evde Meditasyon Nasıl Yapılır?

13.07.2021

Evde meditasyon yaparak zihninizi boşaltabilir ve kısa süreliğine de olsa düşüncelerinizden uzaklaşarak asıl doğanıza ulaşabilirsiniz. Hayatınızı ve başınıza gelen tüm olayları objektif bir bakış açısı ile yorumlayabilmek için bu süreçlere dışarıdan bakabilme yeteneği kazanmanız gerekir. Fakat hayat kargaşası sırasında başınıza gelen olaylara tek bir bakış açısından bakmaya devam edersiniz. Zaman zaman yolculuğa ve hayat telaşına kapılarak kendinizi unuttuğunuz durumlar olabilir. Bu tür anlarda sağlıklı kararlar alabilmek ve sizi etkisi altına alan duyguları daha kontrollü bir şekilde karşılayabilmek için meditasyon uygulamasını rutin bir alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

Birden fazla metodu olan ve kararlı bir şekilde üzerine gidilmesi gereken meditasyon uygulamalarında pratik yaptıkça yaşama ve başınıza gelen olaylara dair farkındalığınız artar. Bu yüzden sizi en az yoracak ve alışkanlık haline getirebileceğiniz basit yöntemler ile evde meditasyon yapma yöntemleri kullanabilirsiniz. Uzmanlar, meditasyon uygulamasını bir rutine bağlamanıza çok önem verir. Bu yüzden uygun bir saat aralığı ve ortam belirlemeni tavsiye edilir.

Evde Meditasyona Başlamadan Önce Hazırlık

Evinizde kendi ortamınızda meditasyon uygulamasını rutine bağlamak istediğinizde bu uygulamalara başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmanız önemlidir. Çünkü meditasyon uygulamasını gerek içsel sebepler gerekse de çevresel faktörler ile sıkılıp bırakırsanız, bunun rutin için pek bir faydası kalmayacaktır. Dolayısıyla her şeyden önce evde meditasyon zamanı hazırlayıp özel bir ortama sahip olmanız gerekir. Uyanır uyanmaz sabah saatlerinde yapabileceğiniz meditasyon veya gece saatlerinde tercih edeceğiniz pratikleri belirlemek tamamen size kalmıştır.

Evde meditasyon yaparken rahatça oturabileceğiniz ve sizi rahatsız etmeyecek unsurların bulunduğu bir ortamı tercih etmeniz gerekir. Rahat hissetmediğiniz bir anda meditasyon yapmaya kalktığınızda sıkılabilir veya kafanızı meşgul eden işlerinize öncelik verebilirsiniz. Bu yüzden yer olarak sessiz ve huzurlu bir ortam seçerek meditasyon uygulamalarınızı rutine oturtabilirsiniz. Atmosferi daha zengin ve havalı bir hale getirmek için ışıkları söndürüp mum yakabilir, meditasyon müzikleri açabilir ve yağlar ya da su şelaleleri gibi meditasyon uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

Evde Meditasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meditasyon uygulamanız sırasında dikkatinizden kaçmaması gereken bazı hususlar vardır. Evde meditasyon yapmaya başladığınızda ilk olarak rahat bir şekilde oturmaya özen gösterin. Kambur veya yamuk bir duruşla oturmadıktan sonra yatarak veya oturarak durmanızın bir önemi yoktur. Çünkü meditasyon yaparken mutlaka omurganızın dik bir konumda olmasına özen göstermelisiniz. Evde meditasyon nasıl yapılır şeklinde kafanızda soru işaretleri varsa şu yöntem ve pratikleri kendi başınıza uygulamaya dikkat edebilirsiniz:

 • Meditasyon yaparken en önemli husus nefestir. Meditasyonlarda farklı nefes alıp verme teknikleri olsa da temelde burnunuzdan aldığınız derin nefesleri ağzınızdan vermeniz tavsiye edilir. Nefesinizin farkında olmak ve ona odaklanmak için ciğerlerinizin ya da diyaframınızın her nefeste nasıl şiştiğine dikkat etmeniz gerekir.
 • Bir sonraki adım nefes aşamasını aştıktan sonra başlayan düşünceleri fark etmektir. Çok fazla düşünce bir anda zihninize hücum edebilir bu anda sakin bir şekilde düşüncelerinizin gelip gitmesini izlemeniz önemlidir.
 • Zaman içinde düşüncelerinizin nasıl geldiğini ve yoğunlaştığını kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Pratik yaparak bu konuda ustalaşabilirsiniz.
 • Düşüncelerinizin farkında olmanız çok önemlidir. Düşüncelerinizi sanki başka biriymiş gibi dışarıdan gözlemleyin ve nasıl şekillenip sonuçlandıklarını sakin bir süreçte izleyin. Bu sayede hayatınızdaki tüm etkileri dışarıdan bir gözle izleyebilir, olayların daha az etkisinde kalmayı öğrenebilirsiniz.

Meditasyon yaparken yararlanabileceğiniz bazı teknikler vardır. Meditasyon türleri arasında mantra meditasyonu öne çıkar. Bu süreçte sürekli olarak bir sözcüğü (om) tekrar ederek odağınızı arttırabilirsiniz. Bu esnada genellikle mum alevi, doğal kristaller, rahatlatıcı yağlar veya su şelalesi gibi meditasyon aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

Meditasyon Yapmak Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Evde meditasyon yapmanın faydaları oldukça fazladır. İş veya gündelik hayattan dolayı kendinizi sıkışmış hissettiğiniz her anda rahatlamak için kısa süreliğine de olsa meditasyon yapmanız tavsiye edilir. Meditasyon yaparak kısa süreliğine zihninizi dinlendirebilir ve etkisi altında olduğunuz düşünce yapılarının farkına varabilirsiniz. Meditasyon pratiği kazandıkça ve her geçen gün daha fazla meditasyon yaptıkça evinizin tüm alanına huzurun yayıldığını hissetmeye başlayabilirsiniz. Evinizde daha konforlu ve huzurlu vakit geçirmek için meditasyonu bir rutin haline getirebilirsiniz.

Evde Meditasyon Sırasında Feng Shui Tekniği

Evde uygun koşullarda meditasyon yaparken Feng Shui prensipleri uygulayarak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bilindiği üzere Feng Shui prensiplerinde her şeyin bir enerjisi vardır. Feng Shui öğretisinin amacı hem çevrenizden hem de vücudunuzdan negatif enerjiyi uzaklaştırıp pozitif enerjiyi açığa çıkarmaktır. Feng Shui tekniğini başarılı bir şekilde uygulamak için meditasyon yaptığınız alana şu uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz:

 • Meditasyon yaptığınız bölgeye çeşitli bitkiler yerleştirerek onların enerjisinden faydalanabilirsiniz.
 • Heykel ya da iyi cilalanmış ahşap objeler koyabilirsiniz.
 • Bu alana simetrik olacak şekilde aynalar yerleştirebilirsiniz.
 • Rüzgar çanı veya spirali asabilrisiniz.
 • Tütüs, mum, su şelalesi gibi meditasyon ekipmanlarını yerleştirebilirsiniz.

Meditasyon yaparken rahatlamanıza engel olabilecek dikkat dağıtıcı nesneleri ortadan kaldırmanızda fayda vardır. Tüm bunların yanı sıra meditasyon alanınızla ilgili olmayan eşyaları da ortadan kaldırmanız tavsiye edilir. Bilgisayar, cep telefonu, kıyafetler ya da benzeri eşyaların meditasyon alanında bulunmasına gerek yoktur. Son olarak Feng Shui tekniğini başarılı bir şekilde uygulayabilmek için meditasyon uygulamasını bir rutin haline getirmeniz gerekir.

Meditasyon nasıl yapılır, önemli noktalar nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Test

Form Gönderimi

Tamam

 • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
 • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
 • Vade Farksız Taksitli Ödeme
 • İnternetten Güvenli Alışveriş
 • 7 Gün İçinde İade
 • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?