Kaç Çakra Vardır? Çakraların Özellikleri Neler?

3.07.2021

Çakralar yaşamsal enerjinin sağlanması, kişinin yaşam ile daha iyi bir enerji bağı kurabilmesi için önemli olan merkezleri işaret etmektedir. Özellikle çakra meditasyon uygulamalarından enerji çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede duyulan bir kavram olmaktadır. Bu yüzden çakraların neler olduğunu ve kaç çeşit çakra olduğunu yakından öğrenmek yararlı olacaktır.

Çakra Nedir?

Çakra tanımı itibariyle Sanskritçe’de daire ya da tekerlek anlamına gelmektedir. Ancak bu ifade vücuttaki enerji merkezlerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Baş bölgesinden omurganın alt kısmına kadar çakralar dağılmış durumdadır. Duygusal ve fiziksel olarak kişinin huzurunu etkilemekte olan sinir merkezlerine, çeşitli organlara ve bedenin enerji alanlarına çakralar karşılık gelmektedir. Bu kapsamda çakra merkezleri de enerji açısından disk olarak adlandırılabilir. Bu çakraların yani enerji merkezlerinin dengeli olması halinde kişi fiziksel ve ruhsal olarak huzurlu bir yaşama sahip olacaktır. Bunun yanında çakraların engellenmesi söz konusu olduğunda ya da dengesiz bir durum yaşandığında kişinin ruhsal ve fiziksel açıdan çeşitli sorunlar yaşaması da mümkün olmaktadır.

Çakra felsefesinin ortaya çıkışı kadim zamanlara dayanmaktadır. Milattan önce 1500’lü yıllarda Hindistan’da ortaya çıkan çakra görüşünde Hinduizm’in temel kavramlarını bulmak mümkündür. İyi bir şekilde yaşamak için yaşam ile kurulan bağın ifadesi olan çakraların dengeli bir yapıda olmaları gerekir. Bu bakımdan alt çakralar, fiziksel benlik ve hayatta kalma güdüleri arasında yönetim sağlamaktadır. Yüksek çakralar olarak adlandırılan çakra grubu ise düşünce ve bilinçle bağlantı olarak özelliklerini gerçekleştirmektedir. Alt ve üst çakraların birbirine bağlanması ile kalp ile mümkün olmaktadır. Bu bakımdan çakralar temel yaşam sisteminin çalışması ve dengeli bir yapıya kavuşulması için oldukça yüksek etki gösteren enerji merkezleri olmayı başarmaktadır.

Kaç Adet Çakra Vardır?

Çakra sayıları her insanda aynıdır ve her insanda bulunur. Ancak çoğu kişi çakraları bilmediği için bu alanların bozulması durumunda çeşitli olumsuzluklar ile karşı karşıya kalır. Çakraların sağlıklı olmaları ve her zaman dengeli bir şekilde kullanım olanağı sunmaları için kaç adet olduklarını bilinmesi gerekir. Çakralar şu şekildedir;

 • Taç çakra (Tepe çakrası)
 • Üçüncü göz çakrası (Alın çakrası)
 • Boğaz çakrası
 • Kalp çakrası
 • Solar Plexus çakrası (Solar Çakra)
 • Sakral çakra
 • Kök çakra

Bu ana çakraların yanında küçük çakra olarak adlandırılan çakralar da bulunmaktadır. Bu türden çakralar yeni ana çakranın yanında enerji özelliklerini küçük bölgeler olarak karşılarlar. Bedene geniş bir enerji girişinin sağlanmasına yardımcı olurlar. Küçük minör çakra sayısı ise 21 adettir. Bu çakralar da omuz, kulak, göbek, kasık, dirsek, diz, ayak ve el kısımlarına karşılık gelecek 10 çift taraflı minik çakralar şeklindedir.

Küçük Çakralar Nerede Bulunur?

Küçük çakraların konumu şu şekildedir;

 • Kulak ön tarafında, çene kemiğine bitişik olacak yerde,
 • İki göğüs üzerinde iki tane,
 • Avuç içinde ve ayakların tabanında iki tane,
 • Gözlerin arkasında iki tane,
 • Üreme organlarına bağlı olarak iki tane,
 • Karaciğere yakın bir tane
 • Dalağa bağlı iki tane
 • Dizlerin arkasında iki tane
 • Timüs bezine yakın yerde iki tane bulunmaktadır.

Bu çakralar da enerjinin en iyi şekilde dengelenmesine yardımcı olur.

Çakra Dengesi Neden Önemlidir?

Çakraların dengesi sağlıklı bir şekilde yaşamak için oldukça önemlidir. Genelde farkına bile varılmadan çakralar yanlış hizalanmış ya da tıkanmış olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yaşam enerjisinin vücutta iyi bir akışı sağlanmaz. Böylece sağlığınızdan duygularınıza kadar geniş bir yelpazede çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Çakraların dengeli olması sağlıklı, huzurlu ve mutlu olabilmek için önemlidir.

Taç Çakra Nedir, Özellikleri Neler?

 

Taç çakra özellikleri bakımından anlayış ve maneviyata karşılık gelmektedir. En tepede bulunan çakra olarak bilinir. Bu sebeple de ruh ile olan bağlantınızı belirlemektedir. Bir diğer ismi de bin yapraklı lotus olarak geçmektedir. Çakranın dengede olması yaşamı sevmenize ve daha iyi kararlar verebilmenize yardımcı olur. Özellikle huzur ve mutluluk açısından çok önemli bir çakra olarak bilinmektedir. Baş bölgesinin tepesinde bulunan taç çakranın doğrudan beyin ile ilgisi bulunur.

Üçüncü Göz Çakrası Nedir, Özellikleri Neler?

 

Üçüncü göz çakrası sezgi ve muhakeme yetenekleriniz için önemlidir. Düzgün şekilde çalışma yaptığında güçlü bir enerji kaynağı olmaktadır. Bu açıdan daha büyük resme bakmanızı da mümkün hale getirir. Aynı zamanda sezgiyi geliştirmek için etkili olup evren ile uyumlu olmanızı da sağlar. Kaş bölgesinin ortasında yer almakta olduğundan kafatası ve gözler ile yakından bağlıdır. Duygusal algıyı ve telepatik enerjiyi geliştirmek için etkili olmaktadır.

Boğaz Çakrası Nedir, Özellikleri Neler?

Boğaz çakrası hem kendiniz hem de başkaları ile olan iletişiminizi belirlemektedir. Kendinizi ifade etme yeteneğiniz bu çakra ile ilgilidir. Dolasıyla çakranın bozulması halinde iletişim becerilerinizde gerileme söz konusu olacaktır. Özellikle kendi düşüncelerinizi ve eylemlerinizi dış dünyaya nasıl aktarmanız açısından sorunlar yaşıyorsanız boğaz çakrası dengeleme yapmanız önemlidir. Boğazın orta kısmında, boyun tabanında merkezi olarak yer almaktadır. Boyun, dişler, burun, kulak ve boğaz gibi bölgeler ile bağlantıya sahip olmaktadır.

Kalp Çakrası Nedir, Özellikleri Neler?

 

Kalp çakrası şefkatin, sevginin ve aşkın yansıması olarak öne çıkar. Bu bakımdan sevgi ile ilgili olan tüm eylemleri bu çakra yönetmektedir. Her türden sevme, affetme ve anlayış gösterme konularının yönetildiği alanlardır. Özellikle duygusal açıdan kendinizi iyi hissetmeniz açısından çok önemlidir. Kalp çakrası dengesiz olan kimselerin sevgi konusunda sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Bu durumda olanlar sürekli olarak kendilerini kötü hissetmekte, başkalarına karşı da anlayış göstermekten uzak durmaktadırlar.

Solar Çakra Nedir, Özellikleri Neler?

Solar çakra kişisel gücünüzü yönetmek için etkili olmaktadır. Kişinin kendisine öz saygı duymasında etkilidir. Aynı zamanda istediklerini gerçekleştirmesi açısından da önem taşır. Kararlılık ve özerlik ile bağlantılı olan solar çakra dengeli olduğunda hayata dair çok daha olumlu bir bakış geliştirmenizde yardımcı olur. Yaşamda başarılı olabilmek açısından solar çakra etkili enerjisi ile destek sağlamasının yanında cesaret bulmanız için de etki gösterir. Mide bölgesinde bulunan solar çakra, karnın üst kısmında yer almakta ve göğüs kemiğinin arasında olacak şekilde öne çıkar. Kaslar ve sindirim sistemi ile bağlantılıdır.

Sakral Çakra Nedir, Özellikleri Neler?

Sakral çakra yaratıcı enerjinin ifadesidir. Bu bakımdan sanatsal uğraşlar ve bunları geliştirmek için çok etkili olmaktadır. Yaşamda daha iyi bir bakış geliştirmek, özel yetenekleri açığa çıkarmak ve kişinin kendisini çok daha iyi ve sağlıklı hissetmesi için etkili olacak sakral çakra arzuların da yönetilmesi açısından önemlidir. Karnın orta kısmında bulunan bu çakra, rahim, dolaşım sistemi ve mesane gibi organlar ile bağlantılı olmaktadır.

Kök Çakra Nedir, Özellikleri Neler?

 

Kök çakra yaşamın tüm enerjisinin özel bir şekilde harmanlandığı bir yerdir. Yaşam kapsamında sürekli güvenlik duymak ve kendinizi emniyette hissetmek için kök çakranın dengede olması oldukça önemlidir. Fiziksel açıdan güvenlik ve fiziksel ihtiyaçların yönetilmesi açısından etkili olacak kök çakra negatif enerjinin de vücuttan giderilmesinde etkili olmaktadır. Hem fiziksel hem de manevi açıdan yaptığınız tüm yolculuklarda kendinizi çok daha iyi hissedebilmek, özel bir rahatlama ve güven duygusu bulabilmeniz için etki göstermektedir.

Kök çakra omurga kısmının altında, pelvik taban ve ilk üç omurga kısmında yer almaktadır. Özellikle adrenal bezler, kemikler ve iskelet yapısı ile ilişkili olmaktadır. Bacak, omurga, kalça ve mesane gibi bölge ve organlar bu çakra ile ilişkilidir. Kök çakranın dengesiz olduğu durumlarda duygusal olarak kendinizi korkak ve dışlanmış hissedebilirsiniz. Bu yüzden kök çakranın dengelenmesi için gerekli çabayı göstermeli ve dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kişinin kendisine olan saygısını yitirmek anlamına gelecek olan kök çakranın dengesiz yapıya kavuşması yaşamdan alacağınız mutluluğu engelleyecektir.

Test

Form Gönderimi

Tamam

 • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
 • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
 • Vade Farksız Taksitli Ödeme
 • İnternetten Güvenli Alışveriş
 • 7 Gün İçinde İade
 • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?