Meditasyon Nasıl Yapılır, Önemli Noktalar Nelerdir?

26.06.2021

Meditasyon nasıl yapılır sorusu huzurlu bir şekilde ritüelinizi gerçekleştirmek için çok önemlidir. Meditasyon yaparak rahatlamak, huzur bulmak ve sakinleşmek mümkün olmaktadır. Ancak bu etkilerini gösterebilmesi için meditasyonun doğru yöntemler ile yapılmasına dikkat edilmelidir.

Meditasyon Neden Yapılır?

Meditasyon yapılışı itibariyle zihninize odaklanmak ve düşüncelerinizi anlamak için gerçekleşmektedir. Özellikle yüksek bir farkındalık düzeyine ulaşmak, burada tüm yaşamınızı ve çevrenizdeki dünyayı görebilmek için etkili olmaktadır. İyi bir meditasyon yapımı iç huzurun kolay bir şekilde bulunmasını sağlar. Aynı zamanda vücudunuzu daha iyi tanımanızı ve vücudunuz ile zihninizin bir bütün olmasına da meditasyon yapmak büyük bir yarar sağlar.

Meditasyon kadim zamanlardan kalan bir uygulama olmasına rağmen sağladığı yararlar ile günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Hatta yararları bakımından her geçen gün daha çok insan meditasyon nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır. Meditasyon sadece ritüel açıdan değil aynı zamanda bilimsel açıdan da etkilidir.

Nörologlar tarafından bu konuda yapılan araştırmalar meditasyon yapımının beyni, duyguları ve bedeni değiştirdiğini, odaklanmayı arttırdığını ve stresi azalttığını fark etmiştir. Meditasyon yapımı ile etrafa daha huzurlu, sakin ve mutluluk verici bir şekilde bakmanız mümkün olmaktadır. Çok farklı meditasyon çeşidi olduğu için bir meditasyon yöntemi uygun olmadığında diğer bir yöntemi deneyebilirsiniz.

Meditasyon Yapımı İçin Hazırlık

Meditasyon yapabilmek için öncelikle huzurlu bir ortamın seçilmesi çok önemlidir. Meditasyon için kesinlikle huzur dolu, sessiz ve rahat bir ortam gerekmektedir. Huzuru tam olarak sağlayamayan ortamlarda meditasyon yapmak, odaklanma açısından sorun yaratacağından kolay olmayacaktır. Ayrıca sakin bir ortam dikkat dağıtıcı durumların da önüne geçmiş olacaktır.

Meditasyon yapımı için süre bulunmadığından isterseniz 5 dakika isterseniz yarım saat yapın meditasyon her durumda huzurlu hissedeceğiniz bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Bu bakımdan kendinizi iyi hissettirecek ve dikkatinizin kolay şekilde dağılmayacak ortamları seçebilirsiniz. Meditasyon yapılacak yerin büyük olmasına da gerek yoktur. Çok küçük bir alanda bile meditasyon kolayca yapılabilir.

Meditasyona Başlayanlar İçin Önemli Noktalar

Meditasyona başlangıç yapmak için belirli noktaların bilinmesi gerekmektedir. Yeni başlayanlar için verimli bir meditasyon yapabilmek için mutlaka dikkat dağıtıcı konulardan uzak durulması gerekmektedir. Bu açıdan televizyon, bilgisayar, telefon ve benzeri ses çıkaran cihazlardan uzak durulması ya da bu cihazların kapatılması gerekmektedir. Eğer meditasyon yapımında müzik dinlemek isterseniz bunun için özel olarak yapılan meditasyon şarkıları dinlemeniz gerekir. Bu şarkılar tekrarlayan bir yapıya sahiptir ve böylece dikkatinizi daha iyi şekilde toplamanıza etki eder. Doğada olmak ve doğanın sesleri de meditasyon yapımı için yararlı olacaktır.

Meditasyon yaparken mutlak bir sessizlik gerekmemektedir. Bu yüzden kulak tıkacı gibi eşyaların kullanılması da gerekli değildir. Günlük yaşamda mutlak sessizlik yaratmak pek olanaklı olmadığından dışarıdan kaynaklı olabilecek araç kornası, uçak sesi, siren sesi gibi seslerin sizi rahatsız etmesini önlemeniz önemlidir. Böyle bir farkındalık yaratmak ritüelinizin de daha verimli geçmesine yardım eder.

Genelde yeni başlayanlar için en iyi şekilde odaklanma yapabilecekleri yerler geniş alana sahip parklar olmaktadır. Gürültüden uzak duracak şekilde parkın bir köşesini seçerseniz odaklanmanızı çok sağlıklı bir şekilde yapma imkanı bulabilirsiniz.

Meditasyon yapmak için ayrıca rahat kıyafetler giymek de önemlidir. Belirli bir süre hareketsiz kalacağınız için rahatlık vermeyecek kıyafetler tercih etmeniz dikkatinizin ağrılar yüzünden dağılmasına neden olacaktır.

Meditasyon Yapmaya Başlamak

Meditasyon yapımına başlamak için huzurlu hissedeceğiniz ortamı seçtikten sonra bağdaş kurarak yere oturunuz. Bu yöntem vücudun doğru pozisyonda olması için etkili bir yöntem olacaktır. Bütün meditasyon teknikleri için en temelde nefes meditasyonu gereklidir. Bunun için de nefes alıştırmaları yapmanız gerekiyor. Göbek deliğinin üzerinde bir nokta seçerek bu noktaya zihniniz ile odaklanın. Nefes alım ve verme sırasında karnınızın inip ve alçaldığından emin olun.

Bu durumda sadece nefesinize odaklanmaya çalışın. Ancak bu odaklanma düşünme şeklinde olmamalıdır. Nefes hakkında yargılarda da bulunmaktan kaçının ve sadece nefes alıp vermeye devam edin.

Yönlendirme yapmak için zihinsel imgeleri de kullanabilirsiniz. Örneğin bir objenin göbek deliğinizin üzerinde durduğunu ve her nefes alış verişte nesnenin inip kalktığını düşünün.

Bu aşama sonrasında zihin derin bir tefekkür haline geçmeye başlarsa endişe duymaya gerek yoktur. Özellikle yeni meditasyon yapmaya başlayanlar için bu nefes alıştırmaları düşünceleri beraberinde getirir. Ancak meditasyon için önemli olan düşüncelerden uzaklaşmaktır. Bu yüzden nefesine tekrar odaklanın ve sadece nefesinizi düşünün.

Meditasyonun İleri Aşamaları

 

Meditasyon yapmak için nefes üzerine odaklanma yaptığınızda zihninizi rahatça boşaltabilmeniz için özel bir durum ortaya çıkabilecektir. Uygulamanın en önemli noktası düşüncelerinizden kurtulmak olduğu için zihninizi boşaltmanız gerekmektedir. Bunun için bir şeye odaklanmaya çalışın. Meditasyon sırasında aklınıza sürekli fikirler geliyorsa bu durumdan kurtulmaya çalışın. Düşünceler sizin dikkatinizi dağıtır ve rahatlamanızın önüne geçer. Bu durumda tek bir objeye odaklanın. Bu obje her şey olabileceği gibi tamamen sizinle alakasız bir nesne de olabilir.

Meditasyonda odaklanmak için mantra kullanabilirsiniz. Mantralar odaklanma yapabilmek için tekrarlar sözcüklerdir. Bir kelime olabileceği gibi bir anlam taşımayan ses de olabilirler. Başlangıç aşamasında; bir, huzur, sakin, sessizlik gibi kelimeleri tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca daha geleneksel bir ifade isterseniz bu durumda da OM ifadesini kullanabilirsiniz.

Mantralar temel olarak zihinde titreşime sebep olurlar ve böylece düşünceler ile bağın kopmasına neden olarak daha derin olacak bir bilinç seviyesine ulaşmaya yardımcı olurlar. Mantra meditasyon esnasında sessiz bir şekilde tekrarlanmalıdır. Kelime ya da seçilen cümlenin zihne fısıldanmasına dikkat edilmelidir. Burada zihin için farklı konular gündeme gelirse endişe duymayın, sadece dikkatinizi toplayın ve tüm dikkatinizi de seçtiğiniz kelimeye verin.

Meditasyon Yapımında Derin Bilinç Aşaması

Yeni meditasyona başlamak aşamasında sıklıkla düşüncelerin karıştığı, kişinin dikkatinin dağıldığı ya da uykusunun geldiği gibi durumlar görülebilir. Bu durumlar başlangıç için normal olmasına rağmen ileri aşamalar için uygun değildir. Eğer odaklanma sorunu yaşıyorsanız bu durumda daha başka meditasyon teknikleri kullanmanız gerekir.

Derin bilinç seviyesinde olan bir meditasyon gözler kapalı şekilde yapılmaz ve kişi etrafını görerek meditasyon yapabilir. Bunun için de bir objeye odaklanılması gerekir. Odaklanma yapılacak olan obje herhangi bir neşe olabilmektedir. Özellikle bir mum alevi iyi bir seçenek olacaktır. Bunun yanında çeşitli otantik eşyalar ya da Buda figürleri de yine odaklanma yapabilmek için seçilebilir. Objeyi göz hizasına yerleştirdikten sonra ise gözlerinizi objeye dikin. Ancak bu esnada objeyi inceleme yapmayın. Yani objenin renginin, şeklinin, nasıl kullanıldığı gibi düşünceleri düşünmeyin. Sadece objeye gözlerinizi dikin ve onun etkisi ile birlikte zihninizi sürekli meşgul eden durumlardan kurtulmaya çalışın. Başarılı bir odaklanma yapılırsa derin bir dinginlik hissedilmeye başlanacaktır.

Meditasyonun en üst aşamasında zihnin egemenliğinden tamamen kurtulmak mümkün olur. Bu aşama kolay olmayıp her meditasyon yapımında da ulaşılan bir seviye değildir. Ancak bir kez ulaşıldığında kişinin aydınlanma yolu için de önemli bir atım atılmış olacaktır. Bu aşamada artık düşüncelerin egemenliği bitmiş, kişi kendisini ve yaşamı tüm çıplaklığı ile görmeye başlamış, özel bir rahatlama ve huzur elde edebilmiştir.

Bu aşamada kişinin vücut taraması yapması da derin bilinç halini daha da arttırmaya yardımcı olur. Bu açıdan vücuttaki herhangi bir noktaya odaklanmak, sürekli orayı temel almak vücudun farkındalığını arttırmayı sağlar. Böylece kişinin meditasyonu da daha verimli olacaktır.

Meditasyon yapım teknikleri çok geniş farklılık taşıdığı için doğru yöntemi bulabilmek için her meditasyon yapma yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun yanında tütsü, buhurdanlık, aroma verici sprey gibi farklı ürünleri de kullanarak meditasyon esnasında çok daha iyi bir odaklanma yaparak verimli bir şekilde ritüellerinizi gerçek haline dönüştürerek aydınlanma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Test

Form Gönderimi

Tamam

  • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
  • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
  • Vade Farksız Taksitli Ödeme
  • İnternetten Güvenli Alışveriş
  • 7 Gün İçinde İade
  • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?