Sakral Çakra

30.6.2019

Çakralar hayatımızın enerji merkezleri olarak yorumlanabilir. Bu çakraların kapalı olması hem ruhi hem de fiziksel manada sorunlar ortaya çıkarabilir. Tam da bu nedenle çakraların üzerinde çalışmalar yapılması ve kişilerin bu alanda kendini desteklemesi gerekir. Çakraların hayatın her alanındaki sağlıklı duruşunuzu ve başarınızı etkileyecek nitelikte olduğunun da unutulmaması gerekiyor.

Meditasyon ve yoga kişilerin enerji merkezlerindeki sorunları aşmaları için en temel nitelikler arasında bulunuyor. Siz de kısa bir süre içerisinde bu alanda daha fazla bilgi sahibi olarak hem kendinizi daha yakından tanıyabilir hem de hayatınızda karşılaştığınız sorunlara çözüm bulma fırsatını elde edebilirsiniz. Bu durumun tek bir meditasyon ile çözüme kavuşmasını beklemek de hata olacaktır. Bu yolculuğun oldukça uzun süreceğinin farkında olmalısınız.

Kaç Adet Çakra Bulunuyor?

İnsan vücudunda toplamda 7 adet çakra bulunduğu kabul edilir. Bu çakraların her birinin farklı bir noktayı temsil ettiği belirtilmelidir. Çakralar ile alakalı yaşanan sorunlar hayatınızı derinden etkileyecek bir niteliktedir.

Tam da bu nedenle özellikle çakraların hayatınıza yapmış olduğu etkileri detaylı incelemeli ve yaşanan huzursuzlukların bir de bu boyutunun olup olmayacağını gözden geçirmelisiniz. Hayatınızda yer alan tüm detaylar ile alakalı temsilde bulunan bir çakra vardır. 7 adet çakra gökkuşağının 7 rengi ile de iç içedir. Bu renkler ile temelde bir barış sağladığınız zaman herhangi bir sorun yaşamadan hayatınızı huzur ve denge içerisinde geçirebilirsiniz.

Sakral Çakra Nedir?

Sakral çakra kök çakranın bir kademe üzerinde 2. Seviye kapsamında bulunmaktadır. Karnın hemen alt bölgesinde yer alır. Bu noktada bulunan üreme organları ile yakın bir manasal ilişkinin söz konusu olduğu da belirtilmelidir. Yer aldığı nokta itibari ile göbek çakrası ya da göbek altı çakrası şeklinde de tanımlanıyor. Her çakrada olduğu gibi bu noktada yaşanana aksaklıklar da direkt olarak günlük hayatı derinden etkileyecek sorunlara yol açabilmektedir.

Bağırsaklardan mesaneye ve üreme organlarına kadar birçok noktayı etkisi altında bulunduran bu çakra etkisi ile göz kamaştırıyor. Yaşanan sorunlar her ne kadar sıkıntılı olsa da sakral çakranın akış içerisinde olması ve huzuru yakalamanız için dengede bulunması hayat enerjinizi artıracak olan temel faktörler arasında bulunuyor.

Sakral Çakranın Etki Alanında Neler Vardır?

Sakral çakra ile alakalı temel bilgileri elde ettikten sonra bu çakra ile alakalı süreçlerin neleri etkilediğini de net olarak bilmelidir. Bu detaylara hakim olmanız herhangi bir aksaklık yaşandığı zaman en azından bu aksaklıkların düzenlenmesi konusunda size fırsat sunacaktır;

 • Duygular, Hisler
 • İlişkiler, duygusal yoğunluk
 • Cinsel duruş
 • İç ve dış dünyanın kavranması
 • Yaratıcılık ve fanteziler

Bu alanlar hayatın akışını hem fiziksel hem de psikolojik yönden derinden etkilemektedir. Sosyal hayatınızı düzene koyarken aynı zamanda iç huzurunuzu da pekiştirmek için en doğru noktalardan birinde bulunuyorsunuz!

Sakral Çakranın Özel Yağları Nelerdir?

Çakralar üzerine çalışırken kişilerin çakranın gelişim süreci ile alakalı da net bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu noktada size iyi gelecek ve çakrayı destekleyen özel yağları özümsemelisiniz. Bu yağlar;

 • Kınalı yüksük
 • Venüs çarığı
 • Hibiskus

Sunulan yağların doğal içerikli olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Bu süreç içerisinde meditasyon süreci içerisinde yağlara yer vermek çakranızın iyi bir duruma getirilmesi konusunda büyük bir katkı sağlayacaktır.

Masaj ile vücudun rahatlamasını sağlarken ya da duşa aldığınız suya karıştırarak da sorunsuz şekilde çakranın desteklenmesini mümkün kılabilirsiniz. Masaj sırasında hem kaslarınız gevşeyecek hem de çakrayı destekleyen bu hoş rayihalar ile bedeniniz şifa bulacaktır.

Çakranın Özel Kristalleri Hangileridir?

Meditasyon denildiği zaman akla ilk olarak gelen noktaların başında kesinlikle kristaller geliyor. Bu kristaller kapsamında hem ruhi hem de bedensel sağlığınızı direkt olarak olumlu yönde etkileyecek bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Çakraların kendi iyileşme süreçlerini hızlandıracak farklı kristaller bulunuyor. Sakral çakra kapsamında kullanabileceğiniz kristal seçeneklerinden bazıları;

 • Ay taşı
 • Turuncu turmalin

Bu kristallerin her biri sizin için verimliliğin en temel adreslerinden olacaktır. Seçmiş olduğunuz kristalin hakiki olduğundan emin olmalısınız. Piyasada bu alanda oldukça büyük kandırma işlemlerinde bulunan sahte kristal satıcıları da yer alıyor.

Kullanılan kristallerin satın alım sonrasında nötrlenmesi gerekiyor. Bu aşamanın akabinde belirli aralıklar ile temizleme işlemine tabi tutulması da ayrıca büyük öneme sahiptir. Seçmiş olduğunuz kristalin muhakkak dolunay zamanı toprağa gömerek ya da adaçayı yakarak temizlenmesi gerekir.

Meditasyon sırasında hem çakraya iyi gelen yağlar hem de bu tür kristalleri kullanarak sürecin sizin için çok daha sorunsuz ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Çakra sadece tek bir aşama ya da ek sistem ile çözüme kavuşturulacak bir unsur değildir. Daha çok boyutlu düşünülmesi gerekir. Ancak bu şekilde bedensel sağlığınızı ve ruhsal dinginliğinizi sağlayacak bir fırsat bulabilirsiniz.

Hangi Besinler Sakral Çakrayı Destekler?

Çakraların sadece ruhani boyutta beslendiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu noktada özellikle günlük olarak neler tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Seçilen ürünlerin doğal olması ve özellikle sıkıntı yaşadığınız çakrayı beslemesi büyük önem arz eder. Sakral çakrayı besleyen nitelikler;

 • Karpuz, kavun, çilek, portakal, Hindistan cevizi, badem, susam

Bu ürünleri kullanırken meditasyonlarınıza ve yoganıza da devam etmelisiniz. Ancak bu şekilde sağlığınızı ve iç huzurunuzu yeniden kazanabilirsiniz. Bu yaşam tarzının çok boyutlu olduğu bilinmelidir. Tek bir alanda gelişim kaydetmek isterken çok boyutlu düşünmelisiniz. Gelişim ancak bu şekilde en verimli hale gelecektir.

Günlük hayatınızın parçası yapmadan ruhi manada gelişim kaydedilmesinin oldukça zor olduğu da tecrübe edilmiştir. Beslenmeden meditasyona ve sosyal ilişkilerinize kadar her alanda gerekli olan denetimler sağlanmalı ve hayatınızı düzene sokmak için inisiyatif almaya gönüllü olmalısınız.

Sakral Çakranın Rengi Nedir?

Her çakranın sahip olduğu niteliklerin dışa vurulmasını sağlayan bir rengi bulunmaktadır. Çakralar arasında 2. Sırada yer alan sakral sistemin rengi de turuncu olarak belirlenmiştir. Bu rengin temel özelliğine bakıldığı zaman enerjiyi simgelediği görülüyor.

Hayatınızı devam ettirme gücünü elde edebilmek için ve cinsel manada iletişim içerisinde olma gücünü direkt olarak sakral çakradan alacaksınız. Bu nedenle hayatınızda güç eksikliği ya da motivasyon düşüklüğü gibi hususlar meydana geliyorsa kendi iç gelişiminize bir de bu pencereden bakmanız tavsiye edilir.

Sakral Çakranın Sembolü Nedir?

Sakral çakranın sembolü işlerliği ile alakalı da net bir biçimde bilgi vermektedir. Bu 7 çakra için de geçerli bir bilgidir. Hayatınızda ruhi yöne çok daha fazla önem verebilmek için bu noktada yaşam alanınıza çakraların sembollerini yerleştirmek de oldukça verimli olacaktır.

10 adet taç yaprağı ile bezenmiş bir dairenin içerisinde hilal ay bulunur. Sakral çakrada bulunan bu daire ve ay, su ve ayın birbiri ile ilişkisine odaklanmaktadır. Bu noktada gizli yönlerin ortaya çıkması ve ay ışığının aydınlatıcı yönü temel unsur olarak belirlenmiştir.

Sembol hem feminen hem de maskülen unsurlar içermektedir. Bu da seksüel temsil ile yakından ilişkilidir. Çakranın bulunduğu konum akla getirildiği zaman bu iki öğenin sembolde yer alması şaşırtıcı olmamıştır.

Sakral Çakrada Yetersizlik Olması Nasıl Sonuçlar Ortaya Çıkarır?

Sakral çakranın yeterli enerjiye sahip olmaması ve sönükleşmesi hayatınızı temelden etkileyecek olumsuz etkilere sahiptir. Bu noktada dikkate alınması gereken belirtiler;

 • Self sabotaj denilen kavram ortaya çıkabilir. Mutlu olmaktan ya da keyif almaktan korkan bir hale gelebilirsiniz.
 • Özgünlük ve yaratıcılık konusunda formdan düşebilirsiniz.
 • Seksüel ilişkilerde düşük libido en sık rastlanan detaylar arasındadır.
 • Pesimizm ve depresyon sakral çakrada meydana gelen sıkıntıların bir yansımasıdır.

Bu belirtilerden birine ya da birkaçına rastlıyorsanız genel meditasyon süreci içerisinde muhakkak 2. Çakra evine önem vermeniz gerekiyor. Hem bireysel gelişiminiz hem de toplumsal yaşantınız bu durumdan direkt olarak etkilenecektir. Çakraların her biri için aynı durum söz konusudur.

Sakral Çakranın Çok Aktif Olması Nasıl Sonuçlar Doğurur?

Duygusal olarak sıkıntılı olan ortamlarda vermemeniz gereken tepkiler verebilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük işlerinize konsantre olamayacağınız bir duygu yoğunluğunun içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Abdominal kaslarda kramplar bu çakrada sorun olduğunu en net yansıtan fiziksel işaretlerin başında geliyor.

Hayatınızda belirlemiş olduğunuz bazı insanlara ve objelere gerekenden çok önem vermek ve bağlılık göstermek de sakral çakrada sorun olduğunun işaretlerindendir. Çakraların hem çok çalışması hem de çalışmasında bir sıkıntı olması vücut işlerliğini bozan noktalardandır. Dengede olması en çok tercih edilen husustur.

Çakraların dengede olması sorunsuz bir hayat akışına sahip olunması için en ideal kriterdir. Tabi ki kişilerin hiçbir müdahalede bulunmadan çakraların kendi doğrultularında dengeye girmelerini beklemeleri doğru olmayacaktır. Bu noktada eğişim talep ediyorsanız inisiyatif almanız gerekiyor. Ancak bu şekilde külli bir değişim ve gelişim içerisine girebilirsiniz. Bu noktada inisiyatif almadan değişim beklemek hayal kırıklığı olacaktır.

Sakral Çakraya Hangi Telkinler ile Yaklaşılmalıdır?

Her çakranın sesli dile getirildiği zaman iyileşme sürecine geçeceği bazı telkinler bulunuyor. Hem günlük yaşamda hem de meditasyon süresi içerisinde bu telkinlere yer vermek sizin için oldukça memnuniyet verici bir duruş ortaya çıkaracaktır. Sakral çakraya iyi gelecek telkinler;

 • Kendi bedenimle mutluyum ve kendimi seviyorum.
 • Sağlıklı sınırlara sahibim.
 • Kendi duygularım doğrultusunda tecrübe kazanma hakkım var.
 • Kendi ihtiyaçlarımı nasıl karşılamam gerektiğini biliyorum.
 • Kendi bedenime saygı duyuyorum ve değer veriyorum.
 • Hayatımın cinsel boyutu kutsaldır.
 • Duygularım ruhumun yansımasıdır.

Bu telkinleri birer hayat tarzı haline getirdiğiniz zaman çakranın sorunsuz şekilde şifa bulduğunu göreceksiniz. Öncelikle iyileşme aşamanızın kendi zihninizden başladığı da bilinmelidir. Zihninizde bu durumu çözüme kavuşturmadan yapılan meditasyonların herhangi bir sonuç vermeyeceği düşünülüyor.

Sakral çakra ile iletişime geçmeye hazır olup olmadığınızı da kontrol etmelisiniz. İnsanlar her zaman kendileri ile yüzleşecekleri bir güce sahip olmuyorlar. Öncelikle bu gücü topladıktan sonra harekete geçmelisiniz. Aksi takdirde sıkıntılar ile karşılaşılabilir.

İç ve Dış Dünyanın Anlamlandırılma Noktası!

Sakral çakra iç dünyanızı tanırken aynı zamanda istek ve arzularınıza aşina olma konusunda da size yol gösterecektir. Bunun yanı sıra dış dünya ile iletişim kurma aşamasında gerekli olan dengeler kusursuz bir biçimde sakral çakranın sisteminden geçerek işleme alınır.

İç dünyanızı tanımanın aynı zamanda hayatınızda isteklerinize de yön vereceğini göreceksiniz. Bu süreç içerisinde hem isteklerin dışa vurumu hem de kendinizi tanıma yolculuğuna çıkma aşamasında sakral çakra büyük rol oynuyor.

Bu noktada cinselliğin de karşınıza çıkacağını bilmelisiniz. Cinsellik ile alakalı istekleriniz ve arzularınız konusunda kendinizi ifade etme zorluğu çekiyorsanız çakranızın işleyişi ile alakalı sıkıntı olduğu bilinmelidir. Bulunduğu lokasyon itibari ile seksüel ilişkilerin ifade edilmesini oldukça net şekilde temsil ediyor.

Aşk İlişkilerinizdeki Sorunun Sebebi Çakralarınızdaki Sıkıntı Mı?

Sürekli olarak aşk ilişkileri ile alakalı hüsrana uğruyorsanız bu aşamada özellikle çakralarınızın işleyişi ile alakalı bir aksaklık olacağını akla getirmelisiniz. Aşk ilişkilerinde kendinizi ifade etmekte zorluk çektiğiniz dönemler oluyorsa bununla başa çıkmanız adına yoga ve meditasyonlarınızda ikinci çakra evine odaklanmanız gerekiyor.

Karşınızda nasıl bir eş olması gerektiğinden başlayarak ilerleyen süreçte nasıl bir seksüel ilişki kurulacağına kadar detaylı sistem sakral çakra tarafından yönlendirilir. Bu sistem özelliklerinin tümü sizin için doğru bir evliliğin yapılması ya da aşk ilişkisinin kurulması konusunda yol gösterici olacaktır.

Mutluluğun Anahtarı Çakra Hareketlerin!

Mutluluğun anahtarını kaybettiğini düşündüğünüz noktalarda sakral çakradan yardım almalısınız. İçinizde yer alan mutluluk beklentisinin en önemli kaynağı kesinlikle sakral çakradır. Bu nedenle özellikle sıkıntılı ve depresif olduğunuz dönemlerde sakral çakraya meditasyonlarda yer vermek ve yogayı bu amaç ile yürütmek çok daha mantıklı bir sonuç verecektir.

Akışta hissetmek kişilerin mutluluğu elde etmek için ilk olarak elde etmeleri gereken niteliklerdendir. Hayatın geçmiş yüzü ya da gelecek kaygısı ile alakalı olarak herhangi bir sorun yaşamadan tadını çıkarmak adına sakral çakranın akış kavramına aşina olmalısınız. Bu şekilde endişe ya da pişmanlıklar ile değil anda kalma duygusunun tatmini ile hareket edebilirsiniz.

Kendi Bilinmeyen Yönlerinizi Keşfe Çıkın!

Sakral çakra aynı zamanda karanlık taraf ( dark side ) olarak da nitelendirilmektedir. Sizin kendiniz ile alakalı bilmediğiniz ya da kabul etmek istemediğiniz hususlar olabilir. Bu noktada kendinizi dahi tanımadığınız tüm noktalar ile alakalı yönleri keşfe çıkmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hem pişmanlıklarınız ile he de istekleriniz ile yüzleşmek için en doğru merkezlerden birinde bulunuyorsunuz. Tek yapmanız gereken Sakral çakranıza ya da bir diğer adı ile Svadhisthana’ya odaklanmak.

Çakranız size doğru yolu gösterecektir. Kendinizi ve arzularınızı daha yakından tanıdıkça sizin için elde edilecek olan mutluluğun ve uyumun en yüksek dereceye çıkacağı da belirtilmelidir. Çakra hareketleri ile alakalı olarak sıkıntı yaşamamak için meditasyonları kristaller ve özel yağlar ile desteklemeniz gerekiyor.

Bastırılmış Utançlar, Suçluluk ve Pişmanlıklar

Sakral çakranız üzerinde çalışmalar yaparken özellikle utançlar ile yüzleşmeye ya da bastırılmış duyguların ön plana çıkmasına alışkın olmalısınız. Bu süreç içerisinde özellikle kendinizi tanıma serüveninin daha karanlık ve belki de bir süre sizi olumsuz yönde etkileyecek tarafına aşina olabilirsiniz.

Utançlar ve suçluluk duygusu ile barışmak sizin için hayatınızda yeni ve çok daha huzurlu bir sayfanın açılmasını sağlayacaktır. Bu süreç içerisinde pişmanlıklarınızı sineye çekerek ve kendinizi olduğunuz gibi severek öz benliğiniz ile barışabilirsiniz. Hindu felsefesinde iyileşme bireyden başlar ve en temel kaynağı da sevgidir. Sevginin temel nitelik olmadığı hiçbir kişide kişisel gelişim kaydedilemez.

Meditasyon ile Kendi Ruh Durumunuzu Düzene Sokun!

Meditasyon ve yoga çakraların iyileştirilmesi ve açılması gibi süreçlerde size en çok yardımcı olan niteliklerin başında geliyor. Meditasyonun bir görev gibi yapılmasından ziyade içsel bir istek ile icra edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde uzun vadede sorunsuz bir yanıt alabilirsiniz.

Yogada bulunan hareketler ile hem psikolojik hem de fiziksel sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Bu süreç içerisinde tek bir senasın yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öncelikli olarak devamlılığın esas olduğunu kabul etmelisiniz. Ancak bu koşulda çakralarda meydana gelen sorunları aşmak için fırsat elde edebilirsiniz.

Test

Form Gönderimi

Tamam

 • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
 • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
 • Vade Farksız Taksitli Ödeme
 • İnternetten Güvenli Alışveriş
 • 7 Gün İçinde İade
 • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?