Solar Plexus Çakra

30.6.2019

Çakralar vücudun enerji merkezleri olarak bilinebilir. Vücudun farklı bölgeleri farklı anlamlara gelmektedir. Bu şekilde kendinizi geliştirme ve sorunlar ile baş etme alanında tecrübe sahibi olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Çakraları tanımak hem kendi iç dünyanıza hem de enerji alanına giriş yapmanızı mümkün kılacak.

Güneş Sinir ağı olarak da bilinen bu çakra merkezi belin hemen üst kısmında ve karın bölgesinde bulunmaktadır. Çakraların hayatımızda ve sosyal ilişkilerimizde büyük bir payının olduğu unutulmamalıdır.

Çakralar ile alakalı bir aksaklık meydana geldiği zaman bu durumun fiziksel ve psikolojik sağlığımızı yakından etkilediğinin de altı çizilmelidir. Bu çakranın Sanskritçedeki karşılığı ise Manipura olarak karşımıza çıkıyor. Sinir ağını yakından etkileyen bu çakra üzerinde meditasyonlar gerçekleştirerek sorunsuz şekilde vücut ve zihin sağlığınızı yeniden kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Meditasyon ile Çakralarınızı Açma ve Durumunuzu İyileştirme Denemeleri Yapın!

Meditasyon ve yoga ikilisi çakraların açılması için büyük öneme sahip olan 2 aktivitedir. Özellikle bu aktivitelerin bir zorunluluk gibi değil bunun tam tersi iyileşmek için bir fırsat olarak görüyorsanız sorunsuz şekilde çakraların açılmasını sağlayabilirsiniz.

Meditasyonda sürekliliğin esas olduğunu bilmelisiniz. Bir kereye mahsus olarak yapılan ve anında iyileşme beklenen süreçlerin herhangi bir sonuç vermeyeceğinin de altı çizilmelidir. Siz de meditasyon sırasında ruhsal ve bedensel dinginliğe uzun bir yolculuğun sonunda erişebilirsiniz.  

Ruhsal ve bedensel iyileşmenin en önemli noktalarında meditasyon bulunuyor. Örneğin solar plexus çakranızda bir sıkıntı olduğunun tespit edilmesinden sonra meditasyonlarınızda odak noktası olarak bu merkezi ele almanız sizin için çok daha doğru olacaktır. Meditasyonda yoğunlaşırken çakraya özel olarak belirlenmiş olan elementleri ve yağları kullanmak bu alanda sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Çakranın Kristalleri Nelerdir?

Her çakranın temsil ettiği bir kristal bulunuyor. Bu kristallerin vermiş olduğu etki ile direkt olarak sıkıntıların çözümlenmesi için fırsat elde edebilirsiniz. Çakra kristalleri;

 • Kaplan gözü, sarı turmalin, sitrin

Solar plexus çakrasında meydana gelen sorunlara karşı meditasyon yaparken muhakkak bu kristalleri de aktif bir içimde kullanmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde çakranızın daha aktif ve sorunsuz bir hale gelmesini mümkün kılabilirsiniz.

Kristallerin kullanılmasının öncesinde enerjisinin nötrlenmesi gerekiyor. Bu enerji nötrleme sırasında dilerseniz toprağa gömebilirsiniz dilerseniz de adaçayı ya da üzerlik ile negatif enerjiyi temizleme yoluna gidebilirsiniz. Bu alanda temizlik işlemleri yaparken dolunay periyotlarını tercih etmelisiniz. Uzun süre temizlenmeden kullanılan kristallerin sizi olumsuz etkileyebileceğini belirtmek gerekiyor.

Satın alınan kristallerin güvenilir merkezlerden edinilmesi gerekiyor. Özellikle son dönemlerde meditasyon ve yoga kavramlarının yaygınlaşması sebebi ile renklendirilmiş taşlar mineral olarak sergilenebiliyor. Bu tür kandırmacalara düşmemek için ayrıca dikkatli davranmalısınız.

Çakra Merkezinin Elementi ve Rengi Nedir?

Çakra merkezinin elementi ateş olarak belirlenmiştir. Ateşin vücuda etkisini ve sahip olduğu temel gücü düşündüğünüz zaman bu çakra merkezini ne denli önemsemeniz gerektiğini daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Elementin dünyada etkinliğine bakıldığı zaman da değiştirici gücü aşikar bir şekilde anlaşılmaktadır.

Çakranın temel rengi ise sarı olarak belirlenmiştir. Evrensel olarak sarı başarının rengidir. Bu noktada sıkıntı yaşamadan çakranın sorunlarını giderdikten sonra hayatınıza gelecek olan etkilerin başında kesinlikle başarı geliyor. Hem fiziksel sağlığınızı kazanabilir hem de sosyal manada başarı kazanma fırsatını elde edebilirsiniz.

Çakra merkezi ile alakalı sorunların aşılmasından sonra bu konuda gerekli olan etkileri en aza indirmek için sarı rengi hayatınıza daha çok sokmayı da deneyebilirsiniz. Bu şekilde çakranıza ters düşen durumlar içerisinde bulunmayı minimize edebilirsiniz.

Solar Plexus Özel Yağları Nelerdir?

Meditasyon ve masaj işlemleri sırasında kullanılacak özel yaplar çakranın sorunları ile mücadele etmeniz konusunda size fırsat sunacaktır. Bu özel yağlar her çakraya göre değişim arz edebilmektedir. Solar Plexus çakra merkezi ile alakalı sorunsuz şekilde meditasyonlar gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri yağlar;

 • Papatya, bergamot
 • Sandalağacı, biberiye

Bu yağları satın alırken gerçek kaynaklardan istifade ettiğinizden de emin olmanız gerekiyor. Yoga gibi konuların popülerleşmesi elde edilecek olan yağların gerçekliği ile alakalı sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyor!

Meditasyon ve masaj süreçlerinin bu yağlar ile desteklenmesi elde edilecek olan verimliliği maksimum seviyeye çıkarmak için fırsatlardandır. Siz de meditasyon ve yoga aşamalarını kesinlikle hem kristaller ile hem de özel yağlar ile desteklemelisiniz.

Çakra Hangi Gezegenlerin Etkisi Altındadır?

Çakraların bazı süreçlerde oldukça iyi gelişim göstermesi bazı durumlarda ise sıkıntıya düşmelerinin temel sebepleri arasında gezegenlerin etkisi bulunuyor. Solar Plexus Güneş ve Mars etkisi altında bulunmaktadır. Bu gök cisimleri ile alakalı herhangi bir major değişim meydana geldiği zaman kişilerin anında çakralar ile alakalı ani farklılıklar yaşayabileceğinin de unutulmaması gerekiyor.

Hangi Mitolojik Hayvan Tarafından Temsil Edilir?

Hindu felsefesinde bazı hayvanların özel olarak temsil edildikleri duruşlar bulunmaktadır. Felsefe hinduizmin vazgeçilmez boyutları arasında yer alıyor. Bu hayvanların özellikle çakralardaki karşılığı sizin için elde edilecek genel görünün çok daha verimli hale gelmesi için de fırsat olacaktır. Ram olarak nitelendirilen altın boynuzlu koç tarafından temsil edilen bu çakranın temelde gücü sembolize ettiği de unutulmamalıdır.

Hangi Bitki Bu Çakrayı Sembolize Eder?

Çakraların yağlarda olduğu gibi bitkilerde de bir karşılığı bulunmaktadır. Tarçın ve zencefil Solar Plexus olarak nitelendirilen çakranın temsil edildiği bitkilerdendir. Bu süreç içerisinde çakranın sembolize edilmesi aşamasında farklı manalar da arayabilirsiniz. Örneğin her iki bitki de rayihası ile büyülemektedir ve oldukça güçlü ve baskın bir tarafları vardır.

Bu çakra da sizin bulunduğunuz ortamda ve iç dünyanızda oldukça güçlü bir duruş kazanmanızı mümkün kılacak seçenekler arasında yer alıyor. Çakraların açılması ve durumunuzun iyileştirilmesi ile alakalı hususlarda bitkilerden de yardım alarak daha verimli ve hızlı bir süreç planlayabilirsiniz.

Tarot Kartındaki Karşılığı Nedir?

Tarot ile meditasyonun birleştirilmesi birçok kişi için çok eğlenceli bir boyut! Ayrıca ön görünüzün açıldığı noktalarda tarot kartlarından ya da melek kartlarından yardım almanın gelişim süreci ile alakalı herhangi bir aksaklık yaratmayacağının da altı çizilmelidir.

Çakraların meditatif bakış açısı ile birleştirilirken tarot kartlarındaki karşılığını da bilmelisiniz. Bu şekilde çakranızın yeni bir boyutta ne anlama geldiği ile alakalı bir görü kazanabilirsiniz. Ace of Wands olarak nitelendirilen tarot kartına tekabül eden Solar Plexus yaratıcılığı, iç dünyayı, kabul görmeyi, hırsı ve gücü temsil etmektedir.

Çakranın Sembolü Nedir?

Her çakranın belirli bir sembolü bulunuyor. Bu sembol sizin için nasıl bir anlama geldiğini de özetliyor. Ters duran üçgen Manipura’nın temel sembolleri arasında yer alıyor. Bir dairenin etrafında bulunan 10 adet de taç yaprağı bulunmaktadır. Dairenin iç kısmında ise ters duran üçgen bulunuyor. Bu şekilde çakranın sembolü tamamlanıyor.

Hayatınıza çakra kavramını daha çok sokmak isterseniz yaşam alanınıza bu sembolleri ekleyebilirsiniz. Çakranın sembolünü yaşam alanınıza ekledikçe olumsuz etkilenmelerin minimuma düşmesini ve kişisel farkındalığınızın da maksimum seviyeye çıkmasını sorunsuz şekilde elde edebilirsiniz. Çakra sizin için farklı kapıların açıldığı temel bir merkez olacaktır!

Solar Plexus Çakrada Sorun Olduğu Nasıl Hissedilir?

Her çakranın vücutta net şekilde etki ettiği bir alan bulunuyor. Solar plexus çakranızda bir sıkıntı olduğunu anlamanız için şu detaylara dikkat etmeniz gerekir;

 • Birden sinirlenen ve ani duygu patlamaları yaşayan bir kişiliğe büründüyseniz
 • Karşınızdaki kişinin sizi kırma amacı yokken dahi kırılma ve incinme gibi duygular geliştiriyorsanız
 • Hevesle başladığınız işleri sonuçlandırmak için sürekli olarak motivasyon düşüklüğü yaşıyorsanız
 • Hafızanızda yeni şeylere yer açmak sıkıntılı hale geldiyse ve geçmişte çok hakim olduğunuz alanlarda da yetkinliğinizin azaldığını düşünüyorsanız

Bu hususlarda hassaslaştıysanız meditasyonlarınızda Manipura’ya yer vermenin zamanı gelmiş demektir. Çakralarda olan tıkanıklıklar çözümsüz değildir. Hatta bunun tam tersine tıkanıklıkların açılmasının sonrasında iyileşme yönünde de çaba sarf edebilirsiniz.

Bu etkiler psikolojik olarak sizi etkiler ve doğal olarak sosyal hayatınızın sıkıntılı bir yapıya bürünmesini sağlar. Hindu felsefesinde fiziksel ve ruhsal sağlık birbirinden ayrılmaz iki unsurdur. Bu nedenle fiziksel etkileri incelemeden önce ruhsal etkileri ve bilişsel boyutu paylaştık. Çakraların hayat gidişatını ne derece derinden etkileyebileceğini net bir biçimde görebilirsiniz.

Çakra Tıkanıklıklarının Ortaya Çıkardığı Fiziksel Sorunlar Nelerdir?

Çakraların sağlık üzerinde temsil ettiği bir bölge bulunmaktadır. Manipura’nın temsil ettiği bölge ise sindirim sistemi, ciğerler ve safra kesesi olarak sıralanmaktadır. Manipura’nın sıkıntılı olduğunu yansıtan en önemli noktaların başında şu detaylar geliyor;

 • Mide ağrıları, bağırsak düzensizlikleri
 • Hazım zorlukları, karaciğerde meydana gelen sorunlar
 • Hipoglisemi, vücutta ani olarak meydana gelen kramplar

Bu alanlarda sıkıntı yaşamaya başladıysanız çakralarınız ile alakalı problemler olabileceğini aklınızın köşesinde bulundurmalısınız. Çakra tıkanıklıkları zaman zaman kendini fiziksel etkiler ile gösterirken zaman zaman da bu durumun psikolojik bir boyut bağlamında ortaya çıkabildiği de unutulmamalıdır.

Meditasyonlarınızın haricinde fiziksel etkileri minimum seviyeye indirebilmek adına ayrı bir tedavi görmeyi de düşünebilirsiniz. Manipura’nın fiziksel etkilerinin sağlık bakımından zorlayıcı bir boyutunun olabileceği de bilinmelidir.

Kabul Edilmeme Korkusunu Yenin

Solar Plexus Çakra denildiği zaman sosyal alanda inceleme yapıldığı zaman bir kabul sorununun olduğu net şekilde görülüyor. Bu çakra sizin hem kendi benliğinizi hem de dışarıda sosyal grupların sizi kabul etmesini net biçimde şekillendirecektir. Kabul edilmeme korkusunu yenmek için çaba sarf etmeniz ve kendinizi geliştirmeye çalıştığınız halde sıkıntılarınız devam ediyorsa çakranız üzerinde yeterince odaklanmıyorsunuz demektir.

Hindu felsefesine göre yaşanan sorunların karşısında iyileştirici bir tavır takınabilmek için kişilerin mutlaka sevgi ile hareket etmesi gerekir. Bu bağlamda sizin de kendi öz kabulünüzü tamamladıktan sonra kabul edilme korkusunu yenmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır.

Aşağılık Kompleksi ile Mücadele Edin!

Solar plexus çakra merkezinde sıkıntı olan kişilerin toplumda yer edinmek konusunda sıkıntılar yaşayabildiği de belirtilmelidir. Bu noktada aşağılık kompleksi ile savaşmak sizin için çok daha kolay olacaktır. Çakranızın desteklenmesi kalabalık mekanlarda kendinize ruhi ve statü bakımından bir yer bulmanızı daha kolay bir hale getirecektir.

Aşağılık kompleksi ile sorunlarınızı çözümlerken kabul edilmeme korkusu ile ve obsesif kompülsif bozukluklar ile de mücadele etme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu çakra merkezleri arasında çalışmalarınızı tamamlarken günlük hayatınıza ne denli derinlemesine bir katkısı olduğunu anında görebilirsiniz.

Sosyal bakımdan sorunlar yaşayan kişilerin psikiyatri desteğinin yanında çakra bakımından da destek alması ve bu konuda kendini geliştirmesi sürecin çok daha sorunsuz işlemesi için fırsat sunacaktır. Ani öfke ve panik atak krizleri ile karşılaşan kişilerin de bu sorunu aklında bulundurması gerekiyor. Çakra kavramını hayatınıza soktuktan sonra iç dünyanıza bir kademe daha fazla huzur getirme imkanını anında elde edebilirsiniz.

Meditasyon Sırasında Hangi Kavramlar Kullanılmalıdır?

Meditasyon sırasında sorun yaşadığınız çakraya seslenmek ve ona şifa vermek için kalıplar kullanmalısınız. Solar Plexus kapsamında sorun yaşayan kişilerin kullanmaları gereken tabirler;

 • Kendimle gurur duyuyorum.
 • Kendimi seviyorum ve kabul ediyorum.
 • Güçlüyüm ve cesaretliyim.
 • Eşsizim.
 • Kendi hayatımı kendim yönlendiriyorum.
 • Kendi gücümü hissediyorum.
 • Bütün durumlarda seçmekte özgürüm.
 • Kişisel gelişimimi tamamlamak için fırsatlara açığım.
 • Başarılarım ile gurur duyuyorum.
 • Kendimle barış içerisindeyim.

Bu tabirler aslında normal koşullar altında çakranızda sorun olmaması durumunda size vereceği etkiyi yansıtmaktadır. Daha huzurlu ve dengeli bir hayat akışına ulaşabilmek için bu tür detayların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Kullanılan kavramlar sizin için verimliliğin temel adresi olacaktır. Hem çakranın hangi işe yaradığını ve hayatınıza ne tür bir katkı sağladığını görebilir hem de hayatınızda hangi alanlarda sıkıntılar ile karşılaştığınızı da net şekilde algılayabilirsiniz. Çakraları sadece meditasyon sırasında hatırlamamalısınız. Her gün bu kavramların hayatınızın ne derece parçası olduğunu da incelemelisiniz.

Solar Plexus kapsamında sorunları olan kişilerin kendileri ile savaş halinde olma durumları bir türlü çözüme kavuşmaz. Bu sürecin sonunda kişileri bekleyen son ya fiziksel ya da psikolojik manada yıkım olacaktır. Bu tür sıkıntılar ile başa çıkabilmek için vücudunuzun sesini dinlemelisiniz. Kendiniz ile huzur bulmalı ve farklı kişilere ihtiyaç duymadan hayatınızı yönlendirecek güce sahip olduğunuzu da kabul etmelisiniz.

Çakranızın Dengede Olmasına Özen Göstermelisiniz!

Hayatın farklı alanlarına fazla ehemmiyet verilmesi bazı noktaların gözden kaçırılmasına sebep olabiliyor. Bu noktada özellikle ruhani dünya ile beşeri dünya arasında sının tutturulması gerekiyor. Ancak bu şekilde çakranızın sizi sorunsuz şekilde yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Sadece ruhani aktiviteler içerisindeyken değil aynı zamanda günlük hayatınızda da muhakkak çakranın açık tutulması ve ön görünün kapatılmaması konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Bu süreci bir yolculuk olarak görebilirsiniz. Yolculuk süresinde hayatınızın her alanına kavramları ne derece donanımlı şekilde yedirirseniz elde edeceğiniz verimlilik en üst noktaya çıkacaktır.

Çakranızın dengede olması için ihmal edilmemesi gerekir. Her an ruhunuzu besleyecek ortamlarda bulunmak bunun en önemli anahtarıdır.

Günlük Hayatta Hindu Felsefesini Yaşayın!

Çakraların sadece pragmatik amaçlar ile değil aynı zamanda iç yaşantıyı bir düzene koyma bakımından yakından incelemeye alınması gerekiyor. Bu süreç içerisinde aksaklık yaşanmaması için direkt olarak Hindu felsefesinin temel anlayışını benimsemeniz tavsiye ediliyor.

Günlük hayatta ve genel olarak sıkıntılı zamanlarda size şifa getirecek olan fırsatın içinizde olduğu ve toplum ile uyum içerisinde olabilmek için öncelikle öz sevgi ve şefkati kazanmanız gerektiği savunuluyor. Ancak kendiniz ile barıştığınız zaman  günlük hayatta diğer insanlar ve doğa ile daha bütün bir duruş sergileme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Meditasyonun ve çakra gibi kavramlara verilen önemin dönemsel olması kalıcı etki elde etmenizi direkt olarak sıkıntıya sokacaktır. Bu süreç kesinlikle devamlılık talep etmektedir. Devamlılığı olmayan meditasyonun ve çakra şifa seanslarının ilerleyen günlerde sorun çıkaracağı ve eski sorunlu haline geri döneceği belirtilmelidir.

Hindu felsefesinde sevginin iyileştirici gücünden de haberdar olmalısınız. Sevgi sayesinde sıkıntı yaşamadan iyileşebilir, etrafınızda buluna kişilere de şifa yayabilirsiniz. Bu felsefe ile tanışmanıza çakralar kaynak olduysa devamını getirmek konusunda da ayrıca dikkatli olmalısınız. İşin detaylarını öğrendikçe hayata bakış açınızın olumlu manada yeniden şekilleneceği de bilinmelidir. Hindu felsefesi sizin için huzura açılan bir kapı olacaktır.

Test

Form Gönderimi

Tamam

 • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
 • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
 • Vade Farksız Taksitli Ödeme
 • İnternetten Güvenli Alışveriş
 • 7 Gün İçinde İade
 • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?