Zen Meditasyonu Nasıl Yapılır?

1.07.2021

Zen meditasyonu diğer meditasyon yöntemlerine göre çok daha etkili olan, özellikle derin bir tefekkür alanına ulaşmanız için yapılan bir meditasyon türüdür. Özellikle zihnin mutlak sessizlik alanına ulaşması, kişinin farkındalığını arttırması ve çok daha özel bir rahatlama elde etmesi açısından zen meditasyonu etkili olmaktadır.

Zen Meditasyonu Nedir?

 

Zen meditasyonu Zen Budist kültürü içinde önemli bir yere sahip olan meditasyon türüdür. Diğer meditasyon türlerine göre daha kapsamlı ve verimli bir şekilde meditasyon yapabilmeyi içermektedir. Özellikle Zen Budizminin gelişmesi ile birlikte Zazen olarak adlandırılan Zen ustalarının yöntemleri ile gelişmiştir. Bu meditasyon için en önemli nokta mutlak sessizlik alanına zihinsel olarak ulaşmaktır. Başka bir ifade ile kişinin kendisinin farkına varması ve düşünceler denizinde hiçbir düşünceye dalmadan mutlak çıplaklığı ile yaşamı görebilmesidir.

Zen görüşünde özellikle düşünceler yaşamdaki pek çok acının kaynağı olarak öne çıkar. Düşünceler geçmişe ya da geleceğe aittirler ve kişinin anda olmasının önüne geçerler. Anda olamayan yani şimdiki zamanda bulunamayan kişinin ise rahat etmesi mümkün değildir. Hangi işi yapıyorsa yapsın anda olmayan kişinin yaptığı iş istediği verimlilikte olmayacak, kendisine aradığı huzuru bulamayacaktır. Bu yüzden Zen ruhsal bir gelişme aşaması için meditasyon yapmayı istediği gibi aynı zamanda günlük yaşamda da en verimli hale ulaşılması için önem taşımaktadır.

Zen meditasyonu ile ana amaç aydınlanmaya ulaşabilmektir. Aydınlanma ise kişinin tamamen düşüncelerin gelip gidişlerini izlemesi ve onlar hakkında yargılarda bulunmamasıdır. Düşüncelere aynı şekilde duygular da dahil edilmektedir. Düşünceler ve duygular hep çarpıtılmış gerçekliğin bir yansıması olduğundan şeyleri olduklarından daha farklı göstermektedir. Bu durum ise kişinin acılar çekmesine yol açmaktadır.

Bir Zen öyküsünde meditasyonun sadece gözleri kapatarak, bağdaş kurularak yapılan bir eylem olmadığı şu şekilde anlatılmaktadır; bir Zen öğrencisi ustasının yanında aydınlığa ulaşmak için çaba göstermektedir. Öğrenci bir an önce aydınlanmaya ulaşmak istemekte ve ustasının da kendisine bu yolu gösterebilmesi için adımlar atmasını beklemektedir. Bir gün yemek yedikten sonra artık daha fazla tepkisiz kalamayan öğrenci ustasının yanına giderek ona aydınlanmanın ne olduğunu sorar. Ustası ise yemek yiyip yemediğini sorar. Öğrenci de yediğini söyleyince ustası gidip tabağını yıkaması gerektiğini ve aydınlanmanın bu olduğunu belirtir.

Buradaki örnek Zen anlayışının günlük yaşam ile nasıl sıkı bağlar içinde olduğunu gösterir. Zen meditasyonu bu bakımdan belirli kalıplar üzerinden yapılmaz ve esasında kişinin yaptığı her işe odaklanabilmesi kendisini aydınlanmaya götürecek bir yol olarak görülmesine neden olur.

Başlangıç aşamasında ise belirli meditasyon teknikleri tercih edilerek Zen aydınlanması daha kolay şekilde elde edebilir.

Zen Meditasyonu İçin Nefes

Zen meditasyonu yapmak için önemli olan nefes kontrolünün sağlanmasıdır. Nefes düşünceler üzerinde doğrudan etkili olduğundan kişinin nefesini tam anlamıyla kontrol etmeyi başarabilmesi aydınlanma yolunda önemli adımlar atabilmesini sağlayacaktır.

Bunun için lotus pozisyonu olarak adlandırılan bağdaş pozisyonunda oturun ve dik açıda durmaya çalışın. Daha sonra yeni başlıyorsanız gözlerinizi kapatın ve gözlerinizi kapattıktan sonra nefesinizi belirli aralıklar ile alıp vermeye başlayın. Bu esnada vücudunuzda bir noktaya odaklananın ve tamamen odaklandığınız noktayı düşünün. Daha iyi bir odaklanma yapabilmek için odaklandığınız bölgenizin üzerinde bir nesnenin olduğunu düşünebilirsiniz.

Nefes egzersizi kısa sürede zihninizde pek çok düşüncenin oluşmasını sağlayacaktır. Bu aşamada hiçbir düşünceye takılı kalmayın ve hepsinin birer dalga misali gelip geçmesini izleyin. Düşüncelerin dalgalar gibi gelip geçmesini sağlamanız meditasyonun verimli hale gelmesine yardımcı olacaktır. Eğer bir düşünce gereğinden fazla belirdiyse bu durumda düşünceyi tamamen uzaklaştırmak için çok fazla çaba göstermeyin. Böyle bir durum düşüncenin daha baskın bir hale gelmesine neden olacaktır. Önemli olan dikkatinizi ve odağınızı kaybetmemenizdir.

Zen Meditasyonu Yapımında Önemli Noktalar

Sorunsuz Zen meditasyonu yapmak için nefes egzersizi aşamasında vücut taraması da yapmanız gerekebilir. Bu durum vücuttaki her bir parçaya belirli aralıklar ile odaklanmayı içermektedir. Böylece bilinçli olarak her bir parçanın rahatlaması sağlanacaktır. Bu durum vücudun genel olarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Bunun için nefes alıp vermeye devam ederken vücudunuzda belirli bölgeyi seçin. Ayak parmaklarından baş bölgesine kadar herhangi bir bölgeyi seçebilirsiniz. Daha sonra kasılmış halde bulunan tüm kasları gevşetmek için çaba gösterin. Özellikle gevşetme işlemi kendinizin rahatlaması ve özel bir huzur bulabilmeniz için çok yararlı olacaktır.

Ayaklarınızdan başladıktan sonra sırasıyla bilincinizi dizlerinize, baldır kısımlarınıza, uyluk, kalça, karın, göğüs, sırt, omuz ve kollara doğru kaydırın. Her bölge için istediğiniz kadar zaman ayırma yapabilirsiniz. Dikkatli bir meditasyon yapabilmek için her bölge üzerinde geçiştirme olmadan, yeteri kadar zaman alacak şekilde odaklanma yapabilmeyi mümkün kılın.

Vücudunuzda bulunan her bir parça için gevşeme işlemlerini tamamladığınızda vücudunuza tam olarak odaklanın ve burada dinginliğe ulaşmak için bekleyin. Kısa bir süre içinde hafiflik hissedecek ve yaşam ile çok daha etkileyici bağlar kurabileceğinizi fark edeceksiniz.

Zen Meditasyonunda Kalp Çakrasını Kullanmak

Bir başka Zen meditasyonu yapımı için yöntem kalp çakrası üzerine yapılandır. Kalp çakrası olarak adlandırılan çakra, vücudun enerji merkezidir. Göğsün orta kısmında yer alır ve sevgi, merhamet, huzur ile eş değer durumdadır. Bu meditasyon yönteminde kalp çakrası ile bağlantı kurulur ve enerji tüm dünyaya gönderilmiş olur.

Bunu yapmak için başlangıç aşamasında gözlerinizi kapatın ve sıcaklık ve doğru bir enerjiyi oluşturmak için avuç içlerinizi birbirinize sürtün. Daha sonrasında sağ elinizi göğsünüzün orta kısmına, kalp çakrasının üzerine, sol elinizi de sağ elinizin üzerine koyun.

Bu işlem sonrasında derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken de kalp çakrası ile ilgili olacak bir titreşim olacak YAM kelimesini ifade edin. Bu kelime mantra görevi görecektir. Bunu yaparken de göğsünüzden yeşil bir enerjinin etrafa yayıldığını hayal edin. Söz konusu yeşil enerji sevgiyi temsil eder ve anlık olarak hissettiğiniz çok olumlu bir duygudur. Hiçbir çıkar ya da karşılık beklemeden salt sevginin yansıması olarak beliren bu enerji ile birlikte yaşama karşı çok daha sağlıklı, huzurlu ve özel bir bakış geliştirebilirsiniz. Enerjinin avuç içlerinizden çıkarak etrafa yayılması için ellerinizi biraz havaya kaldırabilirsiniz.

Bu aşamada iyi bir odaklanma yapılmışsa daha önceden hiç hissedilmeyecek derece önemli bir enerji akışı sağlıklı bir şekilde görülecektir. Bu enerji alanını hissettiğinizde zen meditasyonu da başarıya ulaşmış anlamı taşıyacaktır. Vücudunuzun farklı parçalarını kas gücü olmadan hareket ettiğini hissediyorsanız bu durum yayılmakta olan enerjiden kaynaklanmaktadır.

Zen Meditasyonu İçin Diğer Yöntemler

Zen meditasyonu teknikleri oldukça çeşitlidir ve bu açıdan günlük yaşamın her alanında çok kolay bir şekilde yapılmaya da uygundur. Zen pratik bir dünya görüşü olduğundan kişilerin aydınlanması için pek çok yöntemi kullanabilmektedir. Yürüyerek meditasyon yapmak başka bir zen meditasyonu yöntemidir. Özellikle ayakların hareketini gözlemleyerek bedenin toprak ile bağlantısının farkına varılmasını sağlayan bu yöntem daha iyi bir şekilde odaklanma yapabilmenizi de mümkün kılabilir.

Bunu yapmak için öncelikle yürüyüş alanının dikkat dağıtıcı özellikte olmamasına dikkat edin. Çok kalabalık bir yerde yürümeniz odaklanma yapabilmenizi engelleyecektir. Alanın çok büyük ve geniş olmasına da gerek yoktur. Sadece odaklanma sağlayacak sessizlikte olmasına dikkat edilmelidir.

Bakışlarınız tam karşıya bakacak şekilde başınızı dik tutun ve ellerinizi de ön kısımda kavuşturun. Sağ bacak ile yavaş bir adım atın ve ayağınızdaki hisse odaklanmaya çalışın. İlk adım sonrasında ikinci adım için biraz bekleyin. Daha sonra diğer adımı atın ve bu adımları aynı tempoda ve odaklanmada bir süre devam ettirin. Ayaklarınızın hareketlerine odaklanmak düşüncelerinizi temizlemek ve özel bir yaşamsal farkındalık yaratmak için etkili olacak, günlük yaşamda pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir yönteme dönüşecektir.

Test

Form Gönderimi

Tamam

  • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
  • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
  • Vade Farksız Taksitli Ödeme
  • İnternetten Güvenli Alışveriş
  • 7 Gün İçinde İade
  • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?