Çok eski dönemlerden beri kullanılan buhurdanlık, son yıllarda yeniden moda oldu. Her yaştan kadın ve erkeğin hem ev hem de iş yeri gibi alanlarda sıklıkla kullandığı bu ürünler gerek kokuları gerekse de şık görünümleri ile dikkatinizi illa ki çekmiştir.

İster kendinize isterseniz de sevdiklerinize alabileceğiniz farklı şekil ve tasarımlardaki buhurdanlık hakkında merak edilen bütün detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Buhur Nedir?

Buhurdanlık konusuna bir açıklık getirmeden önce buhur kelimesinin ne olduğunu açıklamak gerekir. Arapça kökenli bir sözcük olan buhur; yakıldığı anda hoş kokular sunan olarak adlandırılır. Osmanlı döneminden itibaren bizlerde de kullanılmaya başlanan ve son dönemlerde iyice popüler olan buhurlar hem kokusu hem de şifası nedeniyle tercih edilir.

Tek bir çeşidi olmayan buhurlar, farklı ürünlerden elde edilir ve farklı kokulara sahiptir. Size ve zevklerinize uyacak bir kokuyu bulduktan sonra kolayca dilediğiniz alanlarda bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Buhurdanlık Nedir?

Yakıldığında hoş bir koku salınımı yapan buhurlar, kişilerin pek çok alanda kullandığı ürünler arasında yer alıyor. Özellikle de oda parfümü ya da spreyler gibi kısa süreli etkisi bulunan ürünlerden çok daha kullanışlı olan bu özel buhurları yakarak mental anlamda da kendinize fayda sağlayabilirsiniz.

Pek çok kişinin ilk defa duyduğu ve buhurdanlık nedir diye sorguladığı bu özel ürünü kısaca özetlemek gerekirse; koku yayarak ortamı canlandıran buhuru kullanabilmeniz için gerekli olan nesne ya da nesnelere buhurdanlık denir.

Tahmin edebileceğiniz üzere farklı alanlarda kullanılabilen bu buhurdanlıklar genellikle cam ya da porselen malzemeden yapılır. Hem daha dayanıklı hem de şık bir görünümü olan ürünler, içinde buhur yok iken bir biblo şeklindedir. Bu haliyle de evlerinizde ya da iş yerlerinizde dekoratif amaçla da kullanabileceğiniz buhurdanlıklar ebat olarak da birbirlerinden çok farklıdır.

Buhurdanlık Neden Kullanılır?

Son dönemlerde iyice popüler olan buhurdanlik çeşitleri ortamdaki kötü kokuları yok etmek için kullanılır. Seçebileceğiniz hoş aromatik esanslarla birlikte kullanılan bu aletler, içine koyulan kokuyu haznesi boşalana kadar ortama yaymaya devam eder. Kısa süreli bir kullanımı yoktur ve sadece kötü kokularla baş etmek için değil; içindeki buhur esansı ile kişiler üzerinde fayda sağlamak için de kullanılabilir.

Farklı çeşitlerine göre bazen kişilerin uyku sorunlarına bazen sinir ve stres gibi can sıkan olaylara neden olan durumları ortadan kaldırabilen bu özel kokular, ortamdaki kötü enerjiyi de kolaylıkla pozitif yapabilir. Sıvı bir halde ya da tablet şeklinde bulunduğu için de genellikle buhurdanlık yardımı ile kullanılır.

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

İlk defa buhurdanlık hakkında bir şeyler duyan ya da ilk defa kendisine bir buhurdanlık alan kişiler, bu ürün için buhurdanlık nasıl kullanılır sorusuna cevap arayabilir. Keza içinde esans yok iken sadece bir süs eşyası ya da ev dekoru gibi gözükebilen bu ürünleri kullanmaya hazır hale getirmek ise oldukça basit.

Öncelikle bir buhurdanlığı kullanabilmeniz için ilk olarak temin etmeniz gereken ürün; buhur esansıdır. Bu konuda pek çok çeşit bulunuyor. O nedenle sevebileceğiniz ya da sizi rahatsız etmeyecek bir koku esansını seçtikten sonra bir adet de tea Light mum edinmelisiniz.

Buhurdanlıklar genellikle alt haznesinde küçük bir mum girişi yapılabilecek kadar bir alan taşır. Buraya yakılan bir mum koyulur. En üstte yani mumum alevinin vuracağı alanda da sıvı ya da tablet şeklinde sizlere sunulan koku esansını koyabileceğiniz alan bulunur. Buraya eğer aldığınız buhur kokusu tablet ise bir adet, sıvı ise birkaç damla atmanız gerekiyor. Mum ısındıkça kokunun buharlaşarak ortama yayılması ile buhurdanlık kullanılmaya hazır hale getir.

Buhurdanlık Nasıl Satın Alınır?

Buhurdanlıklar son yıllarda en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldığı için artık piyasada bu tarz ürünleri bulmak son derece kolay. Öncelikle tütsü ve buhur satılan alanlar başta olmak üzere pek çok hediye dükkanı hatta ve hatta büyük marketlerde bile kolayca buhurdanlık bulabilirsiniz. Ancak aradığınız ürünün dekoratif açıdan da iyi olmasını istiyorsanız veya birilerine hediye etme amacıyla bu tarz özel ürünleri arıyorsanız kesinlikle online ortamlarda araştırma yapmalısınız.

Özellikle de ev dekoru ya da iş yeri dekorunuza uyabilecek tarzdaki buhurdanlıkları internet üzerinde bulduktan sonra kolayca buhurdanlık satın al butonunu kullanarak ürünü birkaç gün içinde temin edebilirsiniz.

Buhurdanlık Nerelerde Kullanılır?

Buhurdanlıklar farklı ebat ve modeller ile aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilen ürünlerdir. İç hazneye özellikle aromatik yağ koyarak kullanım sağlıyorsanız evlerin salonları başta olmak üzere mutfak, yatak odası, misafir odası ya da banyolarda bile kullanılabilir.

Yaydığı hoş kokunun yanında gevşeme de sağlayan bu özel ürünleri masaj salonları, spa ya da banyo gibi alanlarda kullanarak fazladan gevşeme sağlamak mümkündür.

İş yeri kullanımı içinde yine dilediğiniz ortamda kolayca kullanabileceğiniz buhurdanlıkları meditasyon ve yoga gibi gevşeme aktivitelerini yaparken de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Keza pek çok kişi bu tarz ürünlerin kişileri daha kolay adapte ettiği ve kısa sürede beynin rahatlamaya başladığını sık sık savunuyor.

Elektrikli Buhurdanlıklar

Buhurdanlık ürünlerinin bu kadar popüler olmasıyla ortaya çıkan farklı tasarımlara bir de elektrik takviyesi yapılanlar eklendi. Özellikle mum ile kullanılan bu buhurdanlıklarda mumu kullanmak istemeyen kişiler son birkaç yıldır tercih edilen elektrikli buhurdanlık modellerine bir göz atabilir.

Bu ürünlerde de mantık klasik buhurdanlıklar gibidir ancak tek farkı kablosunu prize takmanız gerektiğidir. Böylelikle mum ile uğraşma derdinden kolayca kurtulabiliyorsunuz. Henüz çok kolay bir şekilde temin edemediğiniz bu elektrikli buhurdanlık nerede satılır diye merak ediyorsanız da yine online ortamları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Keza henüz piyasada çok fazla yaygın olarak satışı yapılan bir ürün değil. Bu nedenle internetten kolay ve ucuz fiyatlara mal edebilirsiniz.

Buhurdanlık Kokuları

Genellikle çiçek ve meyve özleri ile elde edilen buhurdanlık kokuları çok fazla seçeneği size sunabiliyor. Dilediğinizi seçerek kolayca kullanabileceğiniz bu kokular arasında en çok tercih edilenler; çam, turunçgiller, lavanta, ardıç, adaçayı, nane, yasemin ve menekşe gibi kokular oluyor.

Oldukça fazla çeşidi bulunduğu için buhurdanlık almak istediğiniz yerden de bu kokuları ve neye iyi geldiklerini de araştırarak hemen birkaç tane edinebilirsiniz.

Buhurdanlık Fiyatları

Farklı çeşitleri ile son derece kullanışlı olan çeşitli buhurdanlıklar aslında sanıldığı gibi pahalı ürünler değil. Keza pek çok kişinin kendi zevkine ve bütçesine uygun olarak alabileceği buhurdanlık fiyat skalası ürünün tasarımı, boyutu ve üretildiği malzemeye göre belirleniyor.

En küçük boyları genellikle 5 – 10 TL gibi çok cüzi rakamlara satılırken; ürününü ebatı ve tasarımı geliştikçe fiyatlar artabilir. Hele ki bir de tasarımda zor şekillerin yer aldığı ve dekoratif olarak da çok güçlü gözüken buhurdanlıkları almak isterseniz bütçenizi biraz yüksek tutmalısınız.

Hediyelik Buhurdanlık

Sevdiklerinize 2019 yılının en popüler ürünlerinden biri olan buhurdanlıklardan hediye etmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Keza pek çok tasarımı bulunan bu ürünler hediye amacıyla çok fazla satılan grupta yer alıyor. Özel şekilleri ve renkleri ile dikkat çeken hem dekoratif amaçla hem de güzle kokuları kolayca yayabilmesi nedeniyle buhurdanlık alacaksanız bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Öncelikle sevdiklerinize değerini göstermek için alabileceğiniz bu ürünlerin ana malzemesine dikkat edin. Porselen veya cam buhurdanlık gibi kaliteli olanları seçmelisiniz. Bu ürünlerin de tasarımlarında kişinin zevklerini ya da evinin dekorunu düşünerek tercih yapılabilir.

Buhurdanlık Seti

Kullanılması için mum ve aromatik yağ esansı gereken buhurdanlıklar için set halinde satışa sunulan ürünleri de inceleyebilirsiniz. Bu setler genellikle hediye amacıyla tercih edilebileceği gibi ilk defa buhurdanlık alacak ve kullanmayı bilmeyen kişilere de önerilebilir.

Ürünlerin içinde genellikle buhurdanlık, mum, koku tableti ya da koku sıvı esansı bulunur. Böylece gerekli olan ekipmanları teker teker temin etme zorluğundan da kurtulabilirsiniz.

Buhurdanlık Yapımı

Piyasada oldukça uygun fiyatlara satılan buhurdanlıklar için illaki kendim yapacağım diyorsanız ilk olarak delikli bir kaba ihtiyacınız var. Keza mum koyulacak alanın hava alması gerekiyor. Bu nedenle evinizde kullanmadığınız delikli süs eşyalarının iç haznesine bir mum koyabilirsiniz. Yağ haznesi için de ya minik bir cam kase ya da tea Light mum kaplarını boşaltarak kullanabilirsiniz.

Tütsülerin içinde yakılması için özel olarak tasarlanan kaplara buhurdanlık denilmektedir. Buhurdan Osmanlıca bir kelimedir ve tütsülük anlamına gelmektedir. Buhur tütsü maddelerine verilen isimdir. Buhur yakma geleneği insanlık tarihinde oldukça eskidir. Buhurdanlık en basit anlamıyla tütsü yakılan kaptır. Buhurdanlık kullanımı tarihin farklı zamanlarında farklı bölgelerde farklı anlamlar taşımaktadır.

Buhurdanlık Tarihi

Buhurdanlık MÖ. 4.binyıl içersinde ilk kez Mezopotamya’da kullanılmıştır. Avrupa’da ise buhurdanlığın ortaya çıkış tarihi XIII. yüzyıldır. Buhurdanlık tasarımı bin yıllar önce farklı kullanış biçimlerine göre şekillenmiştir. İki tip buhurdanlık tasarımı görülmektedir. Bunlardan ilki bacası olan yanlarda pencereleri olan tiptir. İkincisi ise mangal şeklinde olan buhurdanlıktır. Bu iki buhurdanlığın farkı birinin törenlerde kullanılmasıdır. Buhurdanlık çeşitleri temelde bu iki modele dayanmaktadır.

Eski Yunanda ve Roma'da kullanılan buhurdanlıklar ise iki kulpludur ve meyvelik gibi şekli vardır. Bu buhurdanlıkların özel kapağı da bulunmaktadır. Duman bu kapaktaki delikler çıkmaktadır. Kilise buhurdanları ise ayaklı ve tas şeklindedir. Türkler buhurdanlık geleneğini doğu coğrafyasından almıştır. Çin buhurdanları ve Türk buhurdanları benzerdir. Hayvan figürlü buhurdanlıklar vardır. Osmanlılar ise mangal tipi buhurdanlık kullanmıştır.

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

Tarih boyu buhurdanlık kokusu sadece güzel koku olarak değil manevi anlamı olan bir şey olarak da kullanılmıştır. Buhurdanlık kullanımını bir nevi çaydanlık kullanımına benzetebiliriz. Buhurdanlıkta bulunan iki bölmeden alt kısam mum koyarak üst kısımdan kokunun yayılmasını sağlayabilirsiniz. Mumun ısı yayması ile seçilen koku etrafa yayılır. Buhurdanlık çıkan duman yakma işleminden kaynaklanır. Bu nedenle buhurdanlık kullanırken dikkatli olmak gerekir. Buhurdanlığı istediğiniz zaman yıkayıp temizleyebilirsiniz. Buhurdanlık kullanımı oldukça kolaydır. Ve etrafa mükemmel şekilde koku yayılmasını sağlar. Buhurdanlığın nasıl bir malzemeden yapılmış olduğuna göre temizleme şekilleri de değişir. Cam buhurdanlıklar elle yıkanmalıdır.

Neden Buhurdanlık Kullanmalı?

Buhurdanlık kullanımın tarih boyunca devam etmesinin elbette sebepleri var. Buhurdanlık yaşam alanlarında sadece güzel koku yaymak değil kötü enerjileri temizlemek, havayı daha sağlıklı hale getirmek için de kullanılmaktadır. Stres ve yorgunluğu azaltan tütsülerin tüm yaşam alanına yayılması çok daha huzurlu bir ortam yaratır. Buhurdanlığın insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır. Koku yağı etrafa yayılarak seçilen kokunun etkisine göre etkisini gösterir. Kimi koku yağları rahatlama, kimisi zihin temizleme için etkilidir. Buhurdanlık gerçekten insan ruhuna iyi gelir.

Buhurdanlık Siparişi Nasıl Verilir?

Sitemizde özel tasarım buhurdanlık çeşitleri ve özel koku yağları, özel etkili tütsüler bulunmaktadır. Buhurdanlık siparişi vererek hayatınızda olumlu bir değişiklik yapabilirsiniz. Evinizin atmosferi tamamıyla değişecektir. Kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak farklı buhurdanlık modellerimiz bulunmaktadır. Buhurdanlığı kendinizi şımartmak içinde başkalarına güzel bir hediye vermek için de tercih edebilirsiniz. Hediyelik buhurdanlıklar oldukça şık ve etkili hediye seçenekleridir. Buhurdanlık hayata doğrudan etki eder. Hediye verdiğinizde kullanan kişi farkı hissedecek ve size teşekkür edecektir.

 İndirimli Fiyata Buhurdanlık

Sitemizde en özel tasarımlara sahip buhurdanlık modellerini indirimli satın alma şansınız var. Buhurdanlık satın alırken farklı modellerde indirim olanaklarından yararlanabilirsiniz. Dekoratif buhurdanlık modellerimizle dekorasyonda hoş bir dokunuş yaratabilirsiniz. Renk ve tasarımda farklı seçenekler sunuyoruz. Buda şeklinde ya da Mısır figürlü buhurdanlık modellerini tercih edebilirsiniz. Tüm modellerimizde indirim avantajı bulunuyor. Buhurdanlık modellerinde seramik kokusuyla birlikte sunulan setlerimizi de tercih edebilirsiniz. Baykuş görünümlü buhurdanlık ya da fil görünümlü buhurdanlık modelleri oldukça popüler ve beğenilen modellerdir.

Farklı Buhurdanlık Modelleri

Buhurdanlık modellerimizde geniş bir yelpaze sunuyoruz. Kuşlar, yapraklar, yazılı figürler gibi farklı buhurdanlıklar arasından seçim yapabilirsiniz. Tandır görünümlü dekoratif buhurdanlık modelini ya da Firavun heykeli görünümlü buhurdanlık modellerini tercih etme şansınız var. Seçeneklerimiz oldukça fazla ve indirim olanaklarımız da avantaj yaratıyor. Boyut olarak minimal ya da daha büyük modellerimiz var. İstediğiniz boyutlarda modelleri tercih edebilirsiniz. Set halinde sunulan modellerimizde farklı koku seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Buhurdanlık satın almak için seçtiğiniz modelin üzerine tıklayarak detaylarını görebilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sitemizden alışveriş yapmak oldukça kolay ve güvenilirdir. İstediğiniz modeli seçip indirimli fiyata satın alabilirsiniz. Buhurdanlıklarınız için özel koku seçenekleri de oldukça fazladır. Ne tür bir etki istiyorsanız buna göre koku seçme şansınız da var. Sitemizden verdiğiniz buhurdanlık siparişi hemen elinize ulaşır.

  • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
  • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
  • Vade Farksız Taksitli Ödeme
  • İnternetten Güvenli Alışveriş
  • 7 Gün İçinde İade
  • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?