Mum Neden Yapılır

11.6.2019

Mumun en yaygın kullanılan ana maddesi parafindir. Uzun yıllar boyunca geleneksel olarak mumlar, hayvanlar, böcekler ve bitkilerden elde edilen çeşitli balmumu ve yağlardan elde edildi. Mum neden yapılır diye düşünüldüğünde günümüzde ilk akla gelen madde parafin olmasına karşılık, balmumu ya da soya mumu vb. doğal maddelerden yapılan mum çeşitleri de oldukça yaygın kullanılıyor. Son yıllarda tüketicilerin daha bilinçli olması nedeniyle parafin,  petrokimya endüstrisini bir yan ürünü olduğu için fazla tercih edilmiyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz web sitemizde balmumundan, soya mumundan ve parafinden hazırlanan mumlarımızı satışa sunuyoruz. İstediğiniz malzemeden yapılmış mumları kokulu ya da kokusuz olarak temin edebilirsiniz. Toptan ya da perakende siparişlerinize farklı fiyatlandırmalar uyguluyoruz.

Mumun Tarihçesi

Mumlar günlük yaşamımıza uzun zamandan beri önemli rol oynuyorlar. Medeniyet boyunca ısrarla kullanımına devam edilen mum gibi bir başka kreasyon daha mevcut değildir. Mumlar zamanında temel ışık kaynağı olarak kullanılırken bugün taze ve hoş koku ihtiyacımızı da gidermektedir.

Doğası ve kullanım amaçları nedeniyle ilk mumu kimin bulduğunu belirlemek imkansızdır. Eski Yunanlılarda Tanrıça Artemis’in  doğumunu onurlandırmak için mum kullanan ilk Yunanlılardan, papirüs fitilleriyle  mum kullanan Romalılara, daha sonra ise tarçın da kullanılarak balmumunun kullanımına başlanan Hindistan’a kadar gitmek gerekir.

Pek çok tarihçi Eski Mısırlılar tarafından  yapılan ilk mumları rushlights ve hatta meşaleler olarak düşünüyor.

İlk Mum Neden Yapıldı?

İlk mum neyden yapıldı sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bilinen en eski kaynaklara göre ilk mum balmumundan yapıldı. Yüzyıllar önce balmumu ancak zenginlerin mum yapmak için kullanabileceği bir madde idi.

Çok az parası olup, yine de ışığa ihtiyaç duyan insanlar donyağı (esas olarak hayvansal yağ) kullanarak yapılan mumları kullanıyorlardı. Mum yapımı işlemleri bugünkü kadar gelişmiş olmadığından mumlar rafine edilmiyordu. Bu nedenle de mumlarım kokusu herhangi bir yiyecek kızartmak için ısıtılan yağın çıkardığı kokuya çok benziyordu. Mumun ana maddesinin önemli olmasının yanı sıra yanması için bir de fitili gereklidir. Fitil neyden yapılır araştırması yapıldığında da günümüzde kullanılan fitillerin % 100 pamuktan yapıldığı görülüyor.

Mum Fitili

Mum fitilleri her zaman sıkı bir şekilde örülmüş, yanmayı kendiliğinden güvenli hale getirmek için örülmüş pamuktan yapılır. Böylece temiz ve çevre dostu bir yanma sağlanır.

Günümüzde Kullanılan Modern Mumlar

Özellikle son 20 yıl içinde mum yapım süreci çok hızlı gelişme kaydetti. Parafinli balmumundan yapılan mumların, hala toplu pazar mumları yapımında en sık kullanılan ajan olduğu doğrudur. Parafin çok fazla bulunan kolay ulaşılabilen ucuz bir bileşendir. Fakat yine de kullanacağınız mumun parafinden yapılmış olması her zaman en sağlıklı seçim olmayabilir.

Mumları daha çevre dostu hale getirmek ve sağlığımıza karşı duyarlı davranmak için yapılabilecek daha başka seçimler vardır.

Söz gelimi soya mumları bu konuda kullanılabilecek çok kaliteli kaynaklardır. Soya mumları 20 yıl önce icat edildi. Hidrojenize edilmiş soya fasulyesi ve hurma yağı karışımı bir araya getirildi. Soya mumu dumansız yanan ve sağlık tehlikesi oluşturmayan bir ışık kaynağı olan bir kokulu mum yapılmak istendiğinde bulundu. Ayrıca soya karışımına doğal koku verici yağlar eklendiğinde soya mumları yakılırken canlandırıcı bir aromaterapi deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi mum neden yapılır sorusunun her zaman tam ve tek bir cevabı olmayabiliyor. Bu kişisel tercihlerinize göre seçim yapabileceğiniz geniş bir alandır. Lütfen satış sitemizi detaylı inceleyerek, size hitap eden ürünleri seçin ve bize sipariş verin.

Test

Form Gönderimi

Tamam

  • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
  • 150 TL üzeri Ücretsiz Kargo
  • Vade Farksız Taksitli Ödeme
  • İnternetten Güvenli Alışveriş
  • 7 Gün İçinde İade
  • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?