Farklı koku çeşitleri ile hem ev hem de iş yerlerinde sıkça rastladığımız tütsüler bu yılın en gözde ürünleri arasında yer alıyor. Özellikle de koku konusunda hassasiyeti bulunan kişiler keskin kokular yerine daha soft ve şifalı koku salınımı yapan tütsü çeşitlerini tercih ediyor.

Pek çok çeşidi bulunan ve yüzyıllardır farklı aktivitelerin baş ögesi olarak karşımıza çıkan tütsüler, piyasada genellikle sentetik olarak üretiliyor ve pek çok kişi tek işlevinin koku yaymak olduğunu düşünüyor ancak işin aslı böyle değil. Sentetik ürünler elbette sadece koku salınımı yapar ancak doğal olarak üretilen tütsüleri kullanırsanız birbirinden farklı rahatsızlığa da farkında olmadan çözüm bulabilirsiniz.

Modası asla geçmeyen ve yaklaşık 5000 yıldır kullanıldığı bilinen bu özel tütsüler ve hakkında bilinmeyenleri detaylı bir şekilde açıklayarak ilerleyelim.

Tütsü Nedir?

Daha önce doğal tütsü hiç kullanmayan kişiler genellikle tütsü nedir ne işe yarar sorularını sorabiliyor. Çünkü uzunca yıllar boyunca Türkiye’de tütsüler sadece koku amacıyla tercih ediliyordu. Ancak son yıllarda özellikle şifa amacıyla tercih edilen kokuların kullanımın artmasıyla birlikte ilk olarak tütsü nedir tanımı yapmak şart oldu. Bir ucundan yakılarak duman çıkartan ve o esnada da ortama hoş koku salan çubuklara tütsü denir.

Tütsünün Tarihi

Hindistan ve dolaylarında yaklaşık 5000 yıldır pek çok alanda kullanılan tütsüler, aslında sadece kokuları için tercih edilmiyordu. Başta dini ayinlerin olmazsa olmazlarında kabul edilen bu kokulu tütsüler, kişilerin kolayca arınması ve inanışını bu arınma ile gerçekleştirmesine yardımcı olur. Elbette sadece dini ayinler değil, o dönemlerden beri bu özel kokuların kişilerin beyni ile iletişim kurarak bazı kötü durumları ortadan kaldırmada yardımcı olduğuna da inanılır.

Canlıların eşsiz koku alma duyusu, etrafa yayılan bu kokuyu sinyaller yolu ile beyine iletir ve kullanılan tütsü çeşidine göre beyin o kokunun etkisine göre tepki vermeye başlar. Bu nedenledir ki, pek çok tütsü başta her insanın derdi olan stres, gerginlik, sinirlilik gibi depresyona iten olumsuz duyguların etkilerini hafifletir. Sadece bu kadarla kalmayan pek çok faydası bulunur ki bunları da detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Tütsülük Nedir?

Bildiğiniz gibi tütsü bir ucundan tutuşturup, sonrasında söndürülerek dumanından ve kokusundan faydalanılan bir koku çeşididir. İster sadece kokusu için isterseniz de şifaları için faydalanmak istediğiniz tütsüler, yanıp kül olarak dökülür. İşte bu kirliliği önlemek amacıyla tütsülerinizi, boyutlara göre üretilen tütsülükler ile birlikte kullanabilirsiniz.

Bu sayede hem etrafa kül dökülmeyecek hem de şık bir görünüm elde edilecektir. Ayrıca tütsünün kolay yanarak duman çıkarmaya devam etmesi için ya dik ya da yan olarak koyulmasını bu tarz ürünler ile sağlayabilirsiniz.

Tütsü Nasıl Yakılır?

Her ne kadar bugüne kadar sadece ince çubuklar şeklinde pek çok tütsü görmüş olsak da aslında birbirinden farklı şekiller olan tütsüler bulunabilir. Tütsülerin bu birbirinden farklı şekli de el ile veya sentetik yollarla yapılması ile alakalıdır. Çubuk tütsüleri yakmak fazlasıyla kolay iken; organik yani doğal olarak tanımlanan tütsü nasıl yakılır diye merak edebilirsiniz.

Aslında şekil olarak her ne kadar birbirlerinden farklı da olsalar tüm tütsülerde yakım aynı şeklide yapılır. Tek fark ince olanlar kolay tutuşurken doğal olan tütsüleri tutuşturmak diğerlerine oranla biraz daha uzan zaman alabilir.

Bu sebeple elinizde hangi türde tütsü olursa olsun; bir ucundan tutup, hafif 45 derecelik bir açıyla elinizdeki çakmak, kibrit gibi ateşleyicileri kullanarak altta kalan uçtan tütsüyü yakın. Birkaç saniye yanan tütsüyü üfleyerek söndürün. İşte o andan itibaren ince bir çizgi halinde etrafa duman yaymaya başlayacaktır. Bu duman sayesinde tütsünün aroması tüm ortama yayılabilir. Hafif hafif yanarken, külü döküleceği için bu tarz ürünlerin tütsülükler ile kullanılması hem daha şık görünmesini sağlar hem de külün etrafa yayılmasını önler.

Tütsünün Faydaları Nelerdir?

Dumanı ve kokusu ile kişilere birbirinden farklı faydalar sağlayan tütsüler için ilk söylenmesi gereken şeylerden biri özellikle kullanılan tütsü doğal yani organik olursa etkili faydalar alabilirsiniz. Bu nedenle bahsedeceğimiz faydalar organik tütsülerin kişilerin üstüne yaratacağı etkileri kapsıyor. Genel olarak tütsü faydaları arasında ilk sırada psikolojik etkileri yavaşlatması gelir.

Stres, gerilim ve sinirli ruh hallerinin ortadan kaldırılması, etkilerinin yavaşlaması ve kişinin daha rahat hale gelmesi için başta fayda sağlayan tütsüler, ortamdaki negatif enerjinin de pozitif hale getirilmesinde çok etkilidir.

Ortamdaki kötü kokunun yok edilmesindeki etkisi dışında özellikle ruhu dinlendirmek için yapılan meditasyon ve yoga gibi aktivitelerde de tütsüler kullanılır. Çünkü kişilerin zihnindeki bulantıyı ortadan kaldıran ya da kaldırmaya yarayan pek çok tütsü çeşidi bulunur. Çiftlerin cinsel hayatındaki sorunlar için de kullanılan tütsü çeşitleri başta cinsel isteksizlik ve istikrarsızlık gibi sorunları da ortadan kaldırır.

Son olarak da masaj, duş ya da spa gibi alanlarda da rahatlatma etkisiyle kullanılan tütsüler vardır. Buhar ya da sıcak suyun etkisiyle de kişinin üstündeki negatif enerjiyi ve gerilimi anında çözebilir. Hatta pek çok kişi huysuzluk yaratan çocukların odalarında ya da kendi yatak odalarında da tütsü yakarak daha rahat uykuya dalma ve sorunsuz uyuma sağlayabilirler.

Tütsü Nasıl Yapılır?

Hoş kokuları ile dikkat çeken tütsüler sentetik yollarla yapılabildiği gibi yüzyıllardır doğal yollarla da yapılan kokulu çubuklardır. Aslına bakarsanız ilk olarak doğal yollar ile yapılan tütsüler kullanılmıştır. Bu tütsüler de kişilerin çeşitli bitkileri aromatik yağlar ile karıştırmasıyla ortaya çıkar. Nasıl oluyor da çubuk haline getiriliyor derseniz de hemen tütsü nasıl yapılır kısaca özetleyelim.

Öncelikle doğada var olan bitki veya çiçek özleri bir kapta karıştırılarak iyice dövülür. Harmanlanan bu karışım yine doğadan yani bitkilerden ve özel ağaçlardan elde edilen aromatik yağlar ile yoğurulur ve bambu çubuklarına el yordamı ile sarılarak kurutulur. Bu sayede içinde pek çok bitkinin ve yapın bulunduğu kokulu çubuklar elde edilir.

Tamamen doğal, yani içinde kimyasal herhangi bir bileşeni bulundurmayan bu tütsü kokuları sentetik olarak elde edilen kokularda çok daha faydalıdır.

Sentetik Ve Organik Tütsü Farkı Nasıl Anlaşılır?

Piyasada birbirinden farklı şekillerde, kokularda ve fiyatlarda bulunan tutsu çeşitlerinin doğal mı yoksa sentetik mi olduğunu anlamak için ilk olarak fiyatlarına bakabilirsiniz. Keza orijinal yani doğal yolarla üretilen kokular diğerlerinden biraz daha pahalıdır. Hatta öyle ki bazı tütsü çeşitleri çok yüksek fiyatlardan alıcı bulur. Bu yüksek fiyatlıların özellikleri de içine doğal yollarla dahi bir katkı maddesi atılmayan ve dalından alındığı gibi kullanılan tütsülerdir.

 2 tütsü çeşidi arasındaki başlıca diğer farklardan biri de tütsünün şeklidir. Öyle ki sentetik tütsüler el değmeden yapıldığı için şekilleri son derece muazzam olup, ilk görüşte dahi anlaşılabilir. Ancak doğal, el yapımı tütsülerin şekilleri diğerlerine göre daha şekilsiz olarak karşımıza çıkar.

Son olarak da tütsüyü aldıktan sonra yaktığınızda da aradaki farkı görebilirsiniz. Keza sentetik tütsüler organiklere göre daha hızlı yanar ve kısa sürede tükenir ancak organik olanları hem tutuşturmak zordur hem de daha yavaş yanarlar.

Sandal Ağacı Tütsü

Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilerin özellikle kullanması gereken sandal ağacı tütsü kişilerin bu kaygılarını ortadan kaldırmada yardımcı bir destektir. Özellikle umutsuz ve kaygı içinde yaşamını devam ettiren hatta içine kapanık bir ruh hali bulunan kişilerde ile fayda sağlayabilen sandal ağacı, kişinin çok daha olumlu bir yapıya bürünmesinde kullanılır.

Negatif ve olumsuzlukları hem ortamdan hem de sizden uzaklaştıran bu özel tütsüyü meditasyon ya da yoga eşliğinde de kullanabilirsiniz. Kişilerin daha kolay dikkatini toplaması, zihninin berraklaşması ve kötü duygu, düşüncelerin ortadan kaybolmasını sağlar.

Ada Çayı Tütsü Faydaları

Şifa kaynağı olarak gösterilen ve özellikle kış dönemlerinde sık tüketilen adaçayı başta sindirim sorunları olmak üzere ruhsal bunalımlara da iyi gelir. Özellikle bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda da faydalı olduğu tespit edilen ada çayının beyin fonksiyonlarını geliştirdiği ve stres gibi can sıkıcı durumları ortadan kaldırdığı gözlemlenir. Genellikle çay olarak tüketilen bu güzel bitkiden kendi evlerinizde ada çayı tütsü yaparak da faydalanabilirsiniz.

Bu tütsü kişilerin yaşadığı kötü korkuların, negatif enerjinin, yaşanan korkuların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bu tütsüler evdeki negatif enerjiyi aldığı gibi kişilerin arasındaki huzursuzluk gibi sorunları da ortadan kaldırır. Bu sayede eve bereket ve huzur dolmaya başlar. Dilerseniz bu ada çayı tütsüyü dal halinde de alıp bağlayarak yakıp evde gezdirin. Ancak böyle yaptığınızda yanarak yerlere de parça düşebilir o nedenle ateşten etkilenmeyen bir kap da tütsü yakmak en mantıklısıdır.

Ada Çayı Tütsü Yapımı

Yapımı oldukça basit olan ada çayı tütsüsü için öncelikle iki farklı yöntem var. İster aktarlardan alınabilecek yaprak haldeki ada çayını bir kaba doldurup içine de kolay yanabilecek kağıt veya peçete atarak ateşe verin. İlk olarak kötü bir koku yayılacak keza kağıtlar ve yapraklar tutuşup ateşlenirken oldukça kötü koku saçarlar.

Yanmaya başlayan tütsü kabını bir elinizle tutarak evinizin içinde komple gezin. Bu sırada tütsünüz sönecek. Dumanları tütmeye başlayan kabı evinizin aklınıza gelebilecek her odasında, banyo ve tuvaletinde bol bol gezdirin. Kısa süre sonra tütsünün hepsi yanıp sönecektir. Bu sırada sizler zaten o dumanı solumuş olacaksınız.  Ortamda geriye kalan kötü kokuyu camları komple açarak havalandırın.

Tütsü Fiyatları

Tütsü fiyatları almak istediğiniz çeşide göre değişiklik gösterebilir. Öyle ki sentetik tütsüler çok daha uygun fiyatlara satılabilirken doğal üretim tütsüler biraz daha pahalıdır. Genel olarak ortalama bir fiyat vermek gerekirse özel kutuları ile birlikte gönderilen çubuk tütsüler kutusuyla birlikte 5 ila 20 TL arasında değişirken, doğal üretim tütsülerin 1 adedi hemen hemen bu fiyatlardan alıcı bulur.

Tütsü Yakmak

Pek çok kişinin fazlasıyla sevdiği tütsü, koku sevenlerin kullanmaktan asla vazgeçemediği ürünlerin başında geliyor. Özellikle de koku hassasiyeti bulunan ve oda parfümü ya da sprey gibi keskin kokulardan kötü etkilenen kişiler ortamdaki hava değişimini ya da enerji değişimini tütsü yakarak ortadan kaldırabiliyor. Eğer sizin de keskin kokulara karşı hassasiyetiniz var ise ortamdaki kötü kokuyu yok etmek için bu tarz yöntemleri denemenizi öneririz.

Defne Yaprağı Tütsü Faydaları

Özellikle evinde kendini huzursuz hisseden ve sık sık bunalan kişiler bir türlü rahat edemez, rahat uyuyamaz ve sık sık uykuları bölünür. Bu tarz durumlarda ise yardımınıza koşacak bitkilerden biri de defne yaprağıdır. Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz bu defne yapraklarını metal bir kaba doldurup yakarak evin tüm odalarında gezdirin.

Defne yaprağı tütsü özellikle geceleri korkanlar için çok etkilidir. Ortamda görülmeyen canlıların yok edilmesinde kullanılır. Bu sayede evdeki pozitif enerji yükselir ve kişiler kendilerini daha huzurlu ve mutlu hisseder. Bu tütsüyü haftada 1 kez yaparak evinizde canlanma sağlayabilirsiniz.

Tütsü Nerelerde Yakılabilir

Kolaylıkla her yerden temin edebileceğiniz tütsüleri başta evleriniz olmak üzere iş yeri gibi alanlarda da kolayca kullanabilirsiniz. Kullanım kısıtlaması bulunmayan bu özel kokuları yakmak istediğiniz yeri kendi sorunlarınıza göre seçebilirsiniz.

Örneğin uyku sorunu çeken kişiler yatak odalarında tütsü yakabilirken, odaklanma ve verimsizlik gibi konularda sıkıntı çekenler çalışma odaları ya da iş yerlerinde masalarında bu tarz ürünleri yakarak kokusunu soluyabilir.

Palo Santo Tütsü

Tütsü konusunda meraklı olanların son yıllarda sıklıkla merak ettikleri Palo Santo tütsü hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, bu tütsü diğerlerinden çok daha özel bir üründür. Öyle ki elle yapılan tütsüler gibi olmayan palo Santo, aslında bir ağaçtan elde edilir. Kutsal kabul edilen ve Güney Amerika’da 900 yıldır kullanılan bu tütsü çeşidi herhangi bir müdahale ile yapılmaz. Palo Santo adı verilen ve kutsal sayılan bir ağacın kendi kendine kuruyup yıkılması beklendikten sonra onun dalları ve gövdesinden alınır. Bu nedenle de odun parçasına benzer. Diğer tütsülerden çok daha fazla faydalı olduğu bilinen Palo Santo tütsü için online platformlardan sipariş verebilirsiniz.

Tütsü Satın Almak

Kolayca pek çok yerde bulabileceğiniz tütsüler için online alışveriş ortamlarını da kullanabilirsiniz. Özellikle tütsü satılan yerlerde bulamadığınız özel kokular için internet üzerinden tütsü satın al diyerek pek çok ürünü kapınıza kadar getirtebilirsiniz.

Öyle ki henüz pek çoğu ülkemize gelmemiş olan ve ana kaynağı Hindistan olan tütsüler için online ortamlarda araştırma yapabilirsiniz. Hangi tütsü neye iyi geliyor araştırmanızdan sonra dilediğiniz ürünü sipariş ederek kısa sürelerde kullanmanız mümkün.

Tütsü Brülör Nedir

Bir nevi tütsülük diyebileceğiniz tütsü brülör aslında oldukça hoş bir ürün. Keza farklı tasarımları bulunan bu ürünler genellikle çıkış yeri Hindistan olduğu için orada oldukça popüler olan Buda heykellerinden oluşur.

İlk bakışta biblo gibi gözüken ürün için bir adet tütsüyü yakıp aldığınız üründe yerleştirilmesi gereken alana yerleştirdiğiniz anda, tütsünün çıkacak olan dumanı ürünün farklı noktalarından gelerek adete görsel bir şölen sunuyor. Dilerseniz bu tarz ürünleri sevdiklerinize hediye olarak da seçebilirsiniz.

Tütsünün Dindeki Yeri

Pek çok inanışın temelinde kolayca görebildiğimiz tütsüler genellikle Budizm dininde sıkça karşımıza çıkar. Pek çok kişi tütsü yakmak kötü mü acaba diyerek bu tarz ürünlerden kaçınsa da aslında İslam dini içinde de tütsü bulunur. Hatta öyle ki kötü kokuları yok etmek için kullanmak dışında nazar değen çocuklara da tütsü yapılması caiz olarak kabul edilir. Özellikle cenazelerde de ölülerin yıkanıp kefenlenmesinde tütsü kullanılır. Bu nedenle tütsü yakmak farklı amaçları çağrıştırmaz ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tütsü Nelerden Yapılabilir?

Tütsü, doğada kokusu ile bilinen tüm bitki ve çiçeklerden yapılabilir. Genellikle çiçek özlerinin tercih edildiği bu ürünler farklı baharatlarla da yapılıyor. Kısaca popüler olan tütsüleri sıralayacak olursak; vanilya, gül, lavanta, tarçın, sandal ağacı, zambak, turunçgiller, kivi, üzüm, biberiye, misk, karışık orman meyveleri şeklinde uzayıp giden bir listeye sahiptir. Özel olarak üretilen ve yine tütsü kutusu ile birlikte gönderimi yapılan pek çok çeşidi bulunuyor. Bu tütsülerin özelliklerini öğrenerek, ihtiyaç duyduğunuz alanlar için farklı farklı tütsü çeşitlerini alabilirsiniz.

Tütsünün Zararları

Pek çok faydası ile dikkat çeken hoş kokulu tütsüler için herhangi bir zarar teşkil edip etmediğini düşünebilirsiniz. Özellikle de koku konusunda sıkıntı yaşayan ya da farklı rahatsızlıkları bulunan kişilerin korkuyla yaklaştığı tütsülerin zararı var mı bakacak olursak; henüz net kanıtlanmış bir rahatsızlığa sebep olmuyor.

Ancak yine de pek çok uzman eğer tütsü yaktığınızda kendinizde rahatsızlık hissediyorsanız, sizi bunaltıp öksürtüyorsa kullanmamanız konusunda da uyarıyor.

  • Aynı Gün İçinde Kargo İmkanı
  • 200 TL üzeri Ücretsiz Kargo
  • Vade Farksız Taksitli Ödeme
  • İnternetten Güvenli Alışveriş
  • 7 Gün İçinde İade
  • Değişim Garantisi
Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster misiniz?